Share

Tuto sobotu, tedy 15. listopadu, se uskuteční druhý ročník Noci divadel. Cílem projektu, jenž je pořádán Institutem umění – Divadelním ústavem (IDU), je nabídnout české veřejnosti srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné kulturní obory – například Noc literatury či Muzejní noc. Projekt touží zviditelnit nejen jednotlivé divadelní scény, ale především české divadlo jako takové, v povědomí diváků.

Počátky Noci divadel, velké divadelní slavnosti, můžeme hledat v Chorvatsku. Zakladatelem projektu je Dětské divadlo Dubrava, které společně s Divadlem Šibenik uvedlo debutovou Noc Kazališta dne v říjnu 2008. O dva roky později zamířila akce poprvé za hranice Chorvatska a proměnila se na European Theatre Night. První European Theatre Night proběhla kromě Chorvatska také v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a na Slovensku. V dalších letech probíhala téměř v celé Evropě. Poprvé v roce 2013 otevřela také česká divadla své prostory a během dopoledních, večerních a nočních hodin připravila pro diváky různorodý program: představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací, prohlídky zákulisí a mnoho dalších nejen divadelních zážitků.

Celá akce je symbolicky propojena společným potleskem, který se v 19:00 rozléhá všemi zúčastněnými divadly po celé Evropě. Poté už následují rozličné programy, většinou se jedná o speciality, které pro tuto noc připravují jednotlivá divadla. V České republice se účastní hned několik měst, takže si můžete vybrat z opravdu rozsáhlého programu. Mnoho divadel navíc zve své diváky na Noc divadel zdarma, tedy s volným vstupem.

Nebudu vám rozhodně vypisovat celý program, protože je pohodlně k nalezení na stránkách Noci divadel. Ale ráda bych se s vámi podělila o nabídku divadel, která zaujala mě… Například ve Švandově divadle na pražském Smíchově lákají na Crash u potoka, komediální variaci na téma láska, za speciální vstupné ve výši 50,-.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové oproti tomu připravilo celý komponovaný večer, otevře brány divadla celé široké veřejnosti. Návštěvníky čeká prohlídka interiéru divadla, komentovaná herci, výstava kostýmů a rekvizit, beseda se zajímavými hosty, koncert kapely Mastix, autogramiáda s herci a možnost vyfotit se s nimi na tzv. selfie pointu. Pro výherce soutěže na divadelním webu bude připravena půlnoční prohlídka divadla s Václavem Klimentem Klicperou! Navíc si mohou diváci během celé Noci divadel zakoupit vstupenky na představení nebo něco pod stromeček pro své blízké ze speciální dárkové řady a při autogramiádě nechat své dárky rovnou podepsat od hradeckých herců.

Mladé pražské Divadlo D21 z Vinohrad zve rovněž na speciální program. Pro své diváky připravili zážitkové prohlídky zákulisí divadla, podle jejich slov „výpravu do míst, kam lidská noha ještě nevkročila (umělci se nepočítají)“, a navíc během dne a noci odehrají hned tři představení pro malé i velké. Malí diváci se mohou těšit na pohádku o Pejskovi a Kočičce, ti větší pak na představení Kryl a Sekáč dědeček.

A na závěr si vás dovolím pozvat na pražský Žižkov. Žižkovské divadlo Járy Cimrmana připravilo pro všechny své diváky nejen speciální divadelní a hudební program, také rovněž prohlídku prostor, běžně při divadelních představení nepřístupných. Diváci se dozví i mnoho zajímavého o historii Žižkovského domu, ve němž divadlo sídlí. Do Noci divadel se na Žižkově zapojí všechny soubory, které se v divadle střídají. Můžete se těšit na písně v podání herců Divadla Járy Cimrmana, autogramiádu a fotografování s herci. Soubor 3D company láká na nejnovější inscenaci Frida K. a také na tajemné překvapení, které si pro své diváky připravili. Divadlo Aqualung jistě pobaví návštěvníky svými hudebními vystoupeními. Dokonce můžete s Aqualungem pokřtít i jejich nové CD. A na závěr zahraje skupina Aquajazz.

Jste-li nejen vášnivým divadelním divákem, ale také cyklistou, tak vězte, že novinkou 2. ročníku Noci divadel v ČR je spolupráce s iniciativou Auto*Mat, která si klade za cíl podporovat veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu a zasadit se o zvýšení kvality života a pohybu ve městě. Noc divadel proto nabídne 5 tras cyklojízd, jejichž součástí bude návštěva významných pražských divadel. Jednotlivá divadla a soubory si v rámci trasy cyklojízdy připravila pro cyklisty speciální program, jako například komentované prohlídky, workshopy, improvizované inscenace nebo scénická čtení.

Sobota 15. listopadu bude tedy žní pro milovníky dobrého divadla i speciálních zážitků, proto neváhejte a vydejte se za hranice běžných divadelních zážitků… Noc divadel se již vloni stala fenoménem divadelního podzimu a letos hodlá minulý ročník rozhodně ještě překonat.

NOC DIVADEL, 2. ročník
15. listopadu 2014
www.nocdivadel.cz
www.idu.cz
www.europeantheatrenight.com

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu