Share

 

Jede jede klokan je údajně kniha básniček pro neukázněné děti. Alespoň tak je to uvedeno přímo na obálce. Jejich autorem je Jiří Dědeček. Jsou opravdu hodně rozpustilé, ale netuším, proč by je neměly číst i děti ukázněné. Rozhodně se jimi nezkazí!

Taky se domnívám, že by do téhle sbírky měli nahlédnout i odrostlejší čtenáři. Podívat se na svět dětskýma očima totiž nikdy není na škodu. Jenom se zamysleme, jak moc se bereme vážně, jak se nedokážeme zasmát ani sami sobě, a neumíme s úsměvem pohlížet na svět. Těch zakaboněných tváří, co je kolem nás! Brbláme a vše je pro nás obtížné.

Jiří Dědeček takový není, často nás svými básničkami přesvědčuje, že se rozhlíží po okolí i ve vlastním nitru s patřičným nadhledem a veselo vidí i tam, kde vlastně ani tak moc do smíchu není.

Ve sbírce, kterou ilustrovala Helena Wernischová, se dotkneme těch veselejších záležitostí, co můžeme denně potkat, nebo si je představit. Jen jedno nebezpečí u této sbírky hrozí: veselé až rozpustilé verše, jsou natolik vnucovací, že se určitě každému zavrtají do paměti a jejich slova naskočí každému v okamžicích, kdy to nebude čekat. Jsou jako písnička z reklamy (ale mnohem příjemnější) – rozhodně mají ambici, provázet kdekoho celičký den.

U Baborů na zdi

U Baborů na zdi

sedí koček čtvero

oháňkami brázdí

podvečerní šero

 

Na zdi u Baborů

sedí čtvero koček

O tom není sporu

sedí druh i počet.

(ukázka ze strany 10)

 

Co ještě dodat? Až vám bude smutno, popadněte knížku Jiřího Dědečka Jede jede klokan a jděte se s dětmi zasmát (a taky trošku obrousit jazýčky). Navíc následný důkladný rozbor těchhle veršů může dospět k velice veselým výsledkům – a o to tu jde: aby všem bylo veselo!

Dědeček, Jiří: Jede jede klokan. Ilustrace: Wernischová, Helena. Dokořán, Praha 2013. 68 stran. ISBN 978-80-7363-577-0

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.