Share

 

Mám už trošku odrostlejší dítka a jejich stravovací návyky jsou bohužel načnuté reklamou a chtěním babiček dát jim něco „pro děti“.  Ovšem s touhle knihou ve mně vyvřela nová dávka děti alespoň ZBAVIT CHUTI NA RAFINOVANÝ CUKR! Vždyť, pokud ještě nemáte úplně mrtvé chuťové buňky, musíte cítit, jak bílý cukr zabíjí chuť jídla, kterému potom stačí něco málo umělých příchutí…

Josef Jonáš a Jiří Kuchař loni vydali knihu Zdraví v ohrožení aneb hořká pravda o sladkém cukru. Vyprávěla o tom, jak se bílý cukr rozmohl po celém světě, co ho dnes drží na předním místě spotřeby a jak působí na naše zdraví. Neveselé čtení a mnohému čtenáři  po ní nebylo vůbec dobře na těle i na duchu.

I tady, v Tak chutná štěstí, si v prvních několika stránkách přečtete ve stručné kostce to, co bylo obsahem předchozí knihy,  ale snad že už to všechno vím, tak to nebyla taková hrůza.  Ovšem potom už vás čeká přehršel receptů, nad kterými se musíte chtě nechtě pozastavit. Takové dobroty!!!

Je to báječná inspirace pro všední i sváteční dny!

A vůbec se nemusíte bát nesladkého života. Bílý cukr je nahrazen věcmi mnohem lepšími a zdravějšími. Ale hlavně, chuťově vytříbenějšími:

V knize se používá pět hlavních sladidel, která našemu zdraví v přiměřené míře neškodí, ale naopak převelice prospívají obsahem mnoha cenných látek:

Demerara – hustý zcukernatělý sirup z cukrové třtiny (lze použít i muscovado nebo podobný tmavý cukr)

Med – jedině od včelaře

Melasa – hustá černá dobrota s kávovou, intenzivní chutí (překvapilo mne, jak ji lze použít i na maso a slaných pokrmů)

Stévie – ideálně sušené rozdrcené lístky

Sušené ovoce – nesířené. Příležitost pro domácí sušičku a v nouzi bohatě postačí nesířené obyčejné rozinky.

Takže jsem naprosto okamžitě usoudila, že recepty v této knize ani nebudou muset být extra složité, protože základní chuť dostanou už jenom díky těmto delikatesám.  Někdy jsem se nezmýlila, stačí pár věcí, někdy byl opak pravdou a v poměrně složitém receptu najdete několik úžasných vychytávek. Třeba dort z dědových brambor, který je vlastně dortem z uvařených a nastrouhaných brambor, ochucený demerarou a rumem,se žloutky a mandlemi, voňavý medem.

Mrzí mne, že v knize nejsou obrázky, ale možná to byl záměr autorů, aby čtenáři neposlintali papír.

Určitě! Jsem si tím jistá!

Sladké, slané, pikantní, jemné – ale všechno tak lákavé

Rozmanitost receptů, od masa po křehké pečivo až po velice zajímavé saláty – to všechno je neskutečnou inspirací pro každého, kdo už často stojí v kuchyni bezradně a neví, co by uvařil. Na druhou stranu musím říci, že tyhle knihy nemám ráda, protože mě nedobrovolně dobrovolně uváží u plotny a já to prostě musím zkusit!

Například mne velmi zaujal salát z opečených brambor, avokáda v majonéze s přídavkem čerstvých listových salátů. Různé smoothie, zmrzliny, ovocné a zeleninové saláty s nápaditými zálivkami a na závěr i vaječný koňak oslazený temně hnědou demerarou.

MUDr. Josef Jonáš a Jiří Kuchař spolu napsali nejen tuto knihu a knihu Zdraví v ohrožení, ale také Svět přírodních antibiotik. S jejich články a příspěvky nejen na téma cukr se můžete setkávat pravidelně na stránkách měsíčníku Regenerace.

V této knize slibují netušenou životní inspiraci – a to rozhodně splnili!!! Inspirace ve více než dvou stovkách receptů je tolik, že to, k čemu vás inspiruje, vás bude dále a dále ponoukat k novému bádání, kulinářskému zkoumání a pokusům… no, snad na celý život.

A z vlastní zkušenosti vím, že jak hustý hnědý cukr, tak třeba vábivá melasa, jsou takové dobroty a tak ozvláštní vaření i přípravu studených jídel, že si na nějaké bílé kostky cukru už ani nevzpomenete.

Jen více takových knih… jen více mlsných čtenářů a hlavně mlsných dětí…

Vydalo nakladatelství Eminent, 2014, www.eminent.cz

 

 Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

Myšlenky moudrosti od Louise L. Hay mají dlouhou tradici

Myšlenky moudrosti od Louise L. Hay mají dlouhou tradici

23. Červenec 2017

Knihy a inspirační karty Louise L. Hay patří už ke kultovním dílům. Tenhle malý balíček akorát tak do dlaně je rozkošným dárečkem jako bonbonek pro duši. Život v radosti je tím v moudrosti. Nebo je to naopak? S touhle slovní hříčkou si můžete hrát libovolně dlouho, stejně dlouho, jako si můžete probírat myšlenky těmito kartičkami od Louise L. Hay. Jsou roztomilé díky obrázkům Lucie Ernestové. A roztomilé pro každodenní výklad, když si potřebujete prostě „dát kafe“ pro duši. Nebo hladivé mléko s medem, kvalitní čaj?  Jak chcete, co máte rádi… „S radostí se každý den učím něco nového. Nemohu za druhé převzít jejich lekce. Každý den

Pravda skrytá v kopretině

Pravda skrytá v kopretině

12. Červenec 2017

Doktor Hamish Wolfe zabil čtyři ženy, snad protože byly při těle. Nebo možná nezabil, ale každopádně je za to odsouzen. Dokáže přesvědčit Maggie, známou obhájkyni ztracených případů, o své nevině? Britská autorka Sharon J. Bolton opět rozehrává nebezpečnou hru na pravdu a lež. Hamish Wolfe byl usvědčen a odsouzen za vraždu několika žen, tělo jedné se prozatím nenašlo. Jeho matka a podpůrná skupina, která kolem ní vznikla, věří, že ctihodný lékař by něčeho takového nebyl schopen. Stejně tak jeho nevině věří stovky fanynek, které Wolfovi píší, vyjadřují podporu, touží po něm, milují ho. Je opravdu možné, že všechny důkazy a obvinění