Share

 

 

Laterna magika připravila na červen několik repríz oblíbené inscenace pro děti (a jejich rodiče) s názvem Vidím nevidím, které uvádí v příhodném dopoledním čase. Hodinové představení vhodné pro děti od 5 let zavádí malé diváky do světa představ holčičky, která se narodila nevidomá, takže svět poznává ostatními smysly. Zato prožívá každý všední den jako neobyčejné dobrodružství. Inscenace probouzí dětskou fantazii a nevtíravě ukazuje svět z perspektivy dítěte, které je trochu „jiné“, a přece prožívá své dny se stejným nadšením a objevitelským zápalem jako ostatní.

Nejbližší dopolední představení má Laterna magika na programu 16. a 23. června od 10.00 hodin na Nové scéně Národního divadla.

Autorka scénáře a režie, animátorka Maria Procházková, která je mj. režisérkou celovečerních snímků Kdopak by se vlka bál a Žralok v hlavě se v inscenaci pro Laternu magiku volně inspirovala dětskou knihou Ivy Procházkové Pět minut před večeří. Inscenace je retrospektivní, ale pro děti srozumitelná. Malí diváci se snadno ztotožní s hlavní postavou, která je jim věkově blízká. Představitelce Agátky pak sekundují coby rodiče oblíbení herci Linda Rybová a Tomáš Měcháček.

Představy malé Agátky ožívají jak prostřednictvím projekcí, tak tanečních a pantomimických výstupů souboru Laterny magiky doplněných i prvky oblíbeného černého divadla (choreografie: Zdeněk Prokeš, Barbora Mandys Pauerová). Ve své estetice se tato inscenace hlásí k tradičnímu odkazu českého animovaného filmu: projekce kromě hraných pasáží využívá klasickou ruční animaci, která víc než z rozkreslováním fází pracuje s pohybem objektů a hotových kreseb. Ty jsou svým lehce naivním laděním blízké dětskému vnímání.

Inscenace pracuje se zdánlivě jednoduchými scénickými prvky, které ale mají u malých diváků vděčnou odezvu. Děti se nejen seznámí s divadelním prostředím, ale nesou si z představení i nenásilné poučení. A jak dokládají ohlasy publicistů, dokáže inscenace oslovit i dospělé publikum. Stačí se jen naladit na správnou notu: „Důmyslné projekce, názorné a pochopitelné, prvky black light theatre, černého divadla, které umožňuje práci s hranicí světla a tmy, příjemná a pohodová hudba Marka Doubravy, jež vám ještě hodnou chvíli po představení bude mile znít v uších, to všechno jsou umělecké aspekty, které z představení činí jedinečný divácký zážitek nejen pro děti. (…) Dojemný a krásný příběh o poznávání světa všemi smysly, o tom, jak by se k sobě lidé navzájem měli chovat, aby byli na světě šťastní, o tom, jak si vážit všech běžných maličkostí kolem nás a o mnohém dalším, by měl vidět každý, kdo ještě věří v lásku, v ohromující sílu života a zázraky, které mohou lidé učinit sami.“ (Martina Doležalová, Bavte.se, 2013)

 

Jednotná cena vstupenek na dopolední představení je 150.-

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu