Bojíte se neplodnosti? Klinika Gest nabízí mužům v červnu bezplatné anonymní vyšetření spermiogramu
Problémy s plodností na straně muže jsou bohužel realitou současnosti. V průběhu měsíce června nabízí Centrum reprodukční medicíny GEST již po třinácté bezplatné vyšetření spermiogramu v rámci Měsíce reprodukčního zdraví.
Ať už řešíte problémy s otěhotněním společně se svou partnerkou, nebo jste pouze sami zvědaví, zda jste v naprostém pořádku, není od věci, nechat si pro jistotu prověřit kvalitu spermií. V případě podezření na neplodnost páru by toto vyšetření, vzhledem k jeho nenáročnosti, mělo být vůbec tím prvním krokem v cestě za početím.
Pokud se tedy odhodláte ať už sami, nebo na radu vaší partnerky, vyšetření podstoupit, stačí mezi 1. a 30. červnem zavolat na vyčleněné telefonní číslo 720 150 308 a v pracovní dny si mezi 8:00 a 19:00 domluvit termín návštěvy.
„Před vyšetřením doporučujeme dodržet 3 až 4 denní úplnou sexuální abstinenci,“ informuje vedoucí lékař kliniky Gest MUDr. Jan Šulc s tím, že testování probíhá zcela anonymně. V rámci vyšetření je třeba odevzdat vzorek spermatu, který lze získat buď přímo na klinice nebo jej můžete do jedné hodiny přinést z domova. Následně dostane pacient přiděleno číslo, pod kterým bude zkumavka nadále anonymně zpracovávána a evidována.
„Pacientovi předložíme ještě stručný anonymní dotazník, který nám umožní získat některé pro nás důležité údaje. Výsledek je hotov za několik hodin. Pokud zavolají do našeho centra, budou spojeni s laboratoří, kde se po sdělení svého identifikačního čísla dozví výsledek. Bude-li mít pacient zájem o sdělení nálezu v písemné podobě, je možné se s laboratoří dohodnout. V tom případě ale musí uvést své identifikační údaje. Za jistotu a váš klid vyšetření stojí, výsledky se dozvíte za několik hodin,“ informuje dále lékař Jan Šulc.
Více informací o průběhu vyšetření na www.gest.cz.
U mužů může mít na kvalitu spermií vliv:
- Infekce či úraz – v obou těchto případech může dojít k poškození tkání, případně k uzavření chámovodů
- Odchylný vývoj cévního zásobení – varikokéla
- Vrozená vada
- Nadměrná konzumace alkoholu, kouření, užívání jiných návykových látek
- Některá léčiva – například některé přípravky užívané k léčbě vysokého tlaku
- Nevhodný sport (extrémní cyklistika, některé silové sporty obzvláště při užívání doplňků pro zvýšení tvorby svalové hmoty, atd.)
- Současný životní styl plný stresu
- Zhoršující se životní prostředí
Před 13 lety vyhlásila americká nezisková organizace AFA (American Fertility Association) červen Měsícem reprodukčního zdraví (WIM = World Infertility Month). Tato akce našla širokou odezvu po celém světě.
Cílem této celosvětové kampaně je podpořit snahy milionů nedobrovolně bezdětných párů, informovat o problematice neplodnosti veřejnost a vytvářet podmínky pro lepší možnosti řešení této složité životní situace.
Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP dala podnět ke vzniku Národního dne neplodnosti, připadajícího na 6. červen. Tento den je zasvěcen projektům, jejichž cílem je pomoci neplodným párům i zvýšit informovanost laické veřejnosti i odborníků jiných specializací. Někdy se hovoří o dni (měsíci) neplodnosti, jindy o dni (měsíci) reprodukčního zdraví.
TZ
[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]
myšlení člověka legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz