Share

Život prvních Křesťanů, i samotného Ježíše Krista, už po staletí fascinuje generaci za generací. A jelikož i tisíckrát vyprávěné příběhy zůstávají stejné silné, nebojte se přečíst si velikonoční hru o ukřižování a zmrtvýchvstání v moderním hávu.

Spisovatel, herec a provozovatel pražského Muzea strašidel a legend, Filip Jan Zvolský, se rozhodl přiblížit slavný pašijový příběh dnešnímu čtenáři či spíše divákovi. Divadelní hra Jidáši, kam jdeš? nás provede od Ježíšova příjezdu do Jeruzaléma, přes soud u Piláta, Jidášovu zradu, ukřižování až po zázrak zmrtvýchvstání. Možná, že stejně jako Tomáš máte problém uvěřit, že tolikrát omletý příběh by mohl ještě něčím překvapit.

Mimo známou, katolickou rovinu, si autor dovolil představit aktéry jednoho z nejznámějších biblických vypravování jako obyčejné, cituplné lidi. Lidi, kteří pochybují a hlavně milují. Přesto však svým zpracováním nezneuctí ani nepobuřuje, právě naopak. Příběh se tak stává mnohem pochopitelnějším.

Myslím, že veršovaný text se může stát skvělým způsobem, jak přiblížit význam biblické doby třeba dětem. A dovolím si tipovat, že knížka pro ně bude stejně napínavá jako leckterá detektivka.

„Tak dlouho světem zlo s dobrem chodí, až spolu dobré zlo, zlé dobro zplodí. Ten příběh pradávný odnesl vánek,“ ale díky krásné knížce Filipa Jana Zvolského máte stále šanci se s ním seznámit a možná v něm objevit i něco nového.

 

JIDÁŠI, KAM JDEŠ?, Filip Jan Zvolský
Ilustrace: Filip Jan Zvolský
vydal Filip Jan Zvolský – ÓS TEMPORUM, v roce 2014
www.filipjanzvolsky.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu