Share

 

Trojice autorů se podělila o pohádky, které mají za úkol… no posuďte sami, jsou to prostě novodobé bajky. Zcela nové, zasazené do dnešní doby a doslova vymazlené pro dnešní děti. Mám tyhle pohádky, o kterých si lze donekonečna povídat, moc ráda.

Trojice autorů Lou Kuenzler, Sandra RIgby a Andrew Weale se podělili o dvacítku příběhů, které dýchají něžnou a domáckou atmosférou. Při čtení budete „doma“, je to velmi zvláštní pocit, který se špatně popisuje. Budete se na tyhle příběhy každý večer těšit, protože se jimi do hloubi duše potěšíte.

Jen posuďte sami, jak krásně každá pohádka začíná:

Uvolněte se, zavřete oči a představte si, že jste v útulném doupěti v lese na úbočí kopce. Slyšíte vítr mezi stromy a zvonivý zvuk potůčku, jak utíká dolů přes kameny. Náš příběh vypráví o jednom australském zvířátku, které se jmenuje vombat a které bylo poslední úplně ve všem. Vombati vypadají trochu jako jezevci, jen mají kratší čumáčky, jsou větší a pomalejší. Náš vombat Ronald nebyl zrovna nejchytřejším zvířetem na světě, ale byl jedním z nejmilejších. A jednoho dne vykonal něco opravdu hrdinského. Poslechněte si, co se mu přihodilo.

Ronald se zastavil u vchodu do doupěte a začenichal. V údolí, kde žil, bývalo večer chladno, on však měl rád ten čerstvý a čistý vzduch. Huňatý kožíšek ho hřál a v jeho doupěti bylo sucho a útulno…

A tak dále, pohádka o velmi pomalém vombatovi, který za své vlastnosti dostal i něco ošklivých slov, ALE… potom udělal v příběhu něco, co ostatním zvířátkům velmi pomohlo a mnoha i život zachránilo. Na konci každé pohádky najdete Kouzelná poselství:

Důvěřuj sám sobě. Není třeba věřit všemu, co o tobě vykládají ostatní.

Lidé často říkají ošklivé věci, když mají obavy. Snaž se porozumět tomu, jak se druzí cítí a proč jednají tak, jak jednají.

Velké problémy se mohou stát malými, když ti někdo pomůže. Nikdy se nevzdávej,  i kdyby se ti věci zdály být opravdu hodně obtížné.

A pro mě je třeba těchto pár vět dobrým podnětem, abychom si s dětmi na základě pohádky popovídali o tom, kdy jsme v životě zažili podobnou situaci.  Kdy nám někdo ve svých vlastních obavách řekl něco ošklivého, kdy jsme moc rádi uvěřili něčemu, co o nás někdo druhý řekla a nebyla to pravda a podobně. Povídání nad Kouzelnými poselstvími se může stát velmi dobrým výchovným prostředkem.

A vůbec, je zajímavé jak hodně pohádek tady je o tom, že názory druhých nakonec nejsou vůbec důležité, že víra v naše schopnosti je především v nás samých, že nemáme soudit druhé podle toho, jak vypadají a že i beznadějné situace se obrací k lepšímu.

Příjemná na pohled

Knížka je nejen úžasná na čtení, ale i příjemně graficky zpracovaná. Textu je tak akorát, je tu kladen velký důraz na dialogy a příběhy mají spád podobný bajkám. Nenudí, udržují bdělou pozornost a ilustrace jsou stejně akční a zároveň dávají  prostor fantazii, jako příběhy samy. Jak je v jednoduchosti krása – to dokazuje právě tato kniha.

Dáváme dětem dar

Když v dítěti probudíte schopnost využívat imaginativní způsob myšlení, dáte mu dar, který bude s láskou opatrovat po celý svůj život. Udělejte si z uklidňující vizualizace nebo meditace večerní rituál před spaním a oběma vám to přinese užitek.

Zní slova z knihy a musím jim dát za pravdu.  Závěrečné meditace na různá témata, zvířecí, zemské, mořské i vzdušné… jak krásné fantazie, které uklidní i dospělého, natož dítě… jsou nesmírně cenným materiálem pro vnímavé rodiče. Na jejich základě můžete popustit uzdu své vlastní fantazii a vymyslet si své vlastní světy, své vlastní způsoby a meditace.

Autoři: Lou Kuenzler, Sandra Rigby, Andrew Weale
Originál: Magical Animals at Bedtime
Ilustrace: Julia Woolf
Přeložila: Lucie Moučková
Vydáno: 2013, Watkins Publishing Limited
České vydání: 2014, Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com
Vydání první

 

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.