Share

Mazance se dříve tradičně pekly o Bílé sobotě. Tento den se pekl i beránek, děvčata zdobila vajíčka a chlapci pletli pomlázky. Mazanec je jedním z nejstarších druhů českého obřadního pečiva. Peče se ze sladkého kynutého těsta a má tvar bochánku, na jehož vrcholu je naříznutý kříž. My jsme tuto tradici trochu narušili a upekli mazanec zapletený, takovou kulatou vánočku. Zkuste si ho s námi 🙂

 

Nejprve si připravíme kvásek:

1/2 hrnku vlažného mléka

1 kostka droždí (cca 40 g)

1 lžička cukru

1 lžíce hladké mouky

Vše smícháme a necháme na teplém místě pěkně kvasit.

 

Dále budeme potřebovat:

2 hr hrubé mouky

2 hr. hladké mouky

1/2 lžičky soli

1/2 hrnku cukru

1 vanilkový cukr

kůra z 1 citrónu

3 žloutky

3/4 kostky másla

mléko dle potřeby

 

Na dokončení:

rozinky, rum, mandle

 

Nejprve smícháme všechny sypké věci, přidáme citrónovou kůru, žloutky a rozmícháme. Vmícháme vykynuté droždí a postupně po troškách přidáváme vlažné mléko, aby těsto bylo hladké, ale tuhé. Nakonec přidáme rozpuštěné, nepřeškvařené vlažné máslo a rozinky, které jsme předem namočili v rumu. Těsto důkladně prohněteme a necháme vykynout.

Vykynuté těsto rozdělíme na 4 stejné díly, vytvarujeme válečky a spleteme podle návodu na fotografiích níže. Nebo pouze vytvoříme bochánky (buď jeden velký nebo dva malé). Hotové necháme na plechu znovu vykynout, pomažeme rozšlehaným vejcem a zdobíme loupanými půlenými mandlemi.

Dobrou chuť!

Soňa Rivera

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.