Share

Všechno stihnout. Najít si dobrou práci. Mít úspěch. Zachránit všechny kolem. Najít si dokonalého muže. Pořídit si rodinu. Při tom všem však zůstat pořád stejná. Tři sestry, jejichž otec byl posedlý Ruskem a klasickou literaturou, hledají své místo na světě, hledají svůj sen. Jak, a jestli se jim to povede, se dozvíte v inscenaci Kuřačky a spasitelky, uváděném divadlem LaMy.

foto Kryštof Kalina

Divadlo LaMy je mladý divadelní soubor, jehož členové se sešli především při studiích herectví a dramaturgie. Nejraději tvoří a inscenují vlastní autorské kusy, ale nepohrdnou ani kvalitním textem jiných autorů. Tentokrát si tedy vybrali hru Kuřačky a spasitelky, česko-chilské mladé autorky Anny Saavedry.

Mohlo by se vám zdát, že se jedná o parafrázi na Čechovovy Tři sestry, a rozhodně byste se nemýlili. Autorka se opravdu Čechovem inspirovala a stvořila krásnou hru plnou něžně hořkého humoru, naděje i pravdivého pohledu na svět.

foto Kryštof Kalina

Olga (Adéla Koutná) už skoro všechno vzdala, nic nehledá, bezdětná je ze svobodné vůle. Je učitelkou, zachraňuje lidi celého světa, jen sobě tak nějak pomoci neumí. Ale je to jedno, protože brzy stejně odjede do Tibetu. Máša (Barbora Jánová) si zapaluje jednu cigaretu od druhé a sní o dokonalém muži. Na svět kouká s největším nadhledem, ale jen do té doby, než propadne virtuálnímu vztahu se záhadným panem Petrem (Filip Kráčmar). Nejmladší Iri (Mária Holbová) je prozatím nevinnost sama, ale i ona hledá štěstí a lásku. A možná ji najde v mladém Baronkovi (Martin Čarný), jenž jí statečně nadbíhá, i když se mu stále nedaří se k ní přiblížit.

Když jim jejich bratr Andrej (Alexander Andrejs/William Valerián) přivede domů nevěstu Natálii (Viktorie Hásková), jejich svět se navždy změní.

foto Kryštof Kalina

Více vám o ději prozrazovat nebudu, protože byste přišli o mnohá překvapení. Mohu vás ale připravit na to, že budete od prvního momentu milovat i nenávidět Natálii, skvěle podanou Viktorií Háskovou. S ní totiž do poklidné domácnosti přijde vítr severák, dětské tapety, pimprlátka a neprostupná čistota. Natálie je velmi ambiciózní, dokonce natolik, že svého manžela donutí zůstat v domácnosti.

Trochu ušlápnutý manžel Andrej Williama Valeriána se pohybuje na tenké hranici. Chvíli bezmezně miluje svou ženu, v dalším momentu si myslíte, že ji prostě zabije a bude mít konečně klid na čtení. Dost si budete přát, aby se mu to i povedlo.

A proč říkám, že pan Petr je záhadným mužem? Protože jím opravdu je. Dokonalý partner, o němž každá žena sní. Máše se povedlo takového najít. Sice ho prozatím nikdy nepotkala, ale jejich virtuální je velmi intenzivní a hluboký. A takový skvělý muž by jí jistě nelhal, je přesně takový, jakým se popsal. Filip Kráčmar tuto roli obsáhl beze zbytku, opravdu představuje muže zahaleného mnohým tajemstvím a každý jeho výstup přímo dýchá pravým kouzlem osobnosti. A přiznejme si, že některé dámy nejen v prvních řadách Mášu naprostou chápou.

foto Kryštof Kalina

Adéla Koutná se dokáže velmi umně proměnit ve zkušenou ženu neurčitého věku, příšerně unavenou životem. Ale ve chvíli, kdy se i na Olgu usměje štěstí, se najednou stane dívenkou, toužící po všem, co jí svět nabízí (a vůbec to není cesta do Tibetu). Mária Holbová si hraje nejen s Baronkem, ale také se svou rolí. Její Iri je něžná, a přesto cílevědomá až trochu vychytralá. Martin Čarný je roztomilým a oddaným nápadníkem, jehož by leckterá rozhodně  nenechávala tak dlouho čekat.

Mášu Barbory Jánové si zamilujete v první vteřině (alespoň mně se to stalo). Silná, toužící, zamilovaná Máša, která stále hledá, je největší nositelkou naděje. Barbora Jánová se v inscenaci tolikrát promění z drsné světačky v jemnou slečnu, která bezmála pláče nad nezájmem mužů, že se divák nestačí divit.

Silné ženské příběhy vždy přitahují diváckou pozornost a Kuřačky a spasitelky si tu vaši opravdu zaslouží. Režisér Martin Vokoun opět dokázal, že svým hrdinkám umí vdechnout život a divák jen bez dechu sleduje, kam se příběh bude odvíjet.

Možná, že až budete z pražského klubu Reduta (kam na Kuřačky a spasitelky můžete vyrazit) odcházet, budete si připadat ochočení. Dámy si vás totiž ochočí jako Malý princ svou lišku, a zanechají ve vás hluboký zážitek.

Videoupoutávka ke zhlédnutí ZDE.

KUŘAČKY A SPASITELKY, Anna Saavedra
Hrají: Adéla Koutná, Barbora Jánová, Mária Holbová, Viktorie Hásková, Alexander Andrejs, William Valerián, Filip Kráčmar, Martin Čarný
Scéna a kostýmy: Jozer Hugo Čačko
Režie: Martin Vokoun
Divadlo LaMy, http://www.la-my.cz/

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Návrat k sobě, tělu a pocitům: Vjem z knihy Thovt, Odhalení 1

Návrat k sobě, tělu a pocitům: Vjem z knihy Thovt, Odhalení 1

29. Září 2019

Moje hlavní myšlenka nasátá z knihy? Je to právě ROZUM, který nás dovede rychlostí větru dostat do stavu ochromeného emocí strachu, jež pevně převezme kontrolu. Nejen o strachu a hledání smyslu života je tato kniha. Témat nabízí téměř nekonečně mnoho a každého čtenáře zaujme něco jiného, podle toho, co si ve svém životě zrovna řeší. Kerstin Simoné je s tématem boha Thovta a jeho channelingových informací známá už díky mnoha předchozích knihách. V Odhalení vše shrnuje a přidává něco nového. Nějaké své další zkušenosti, myšlenky a do jisté míry můžete vnímat text jako rozhovor s vyšší moudrostí. Oprostěme se od boha Thovta, protože tohle

Soutěž o knížky Já a Anastázie, Sedmikrásky pro dědečka

Soutěž o knížky Já a Anastázie, Sedmikrásky pro dědečka

28. Září 2019

Soutěž o pět publikací nakladatelství Fragment autorky Martiny Boučkové Já a Anastázie, Sedmikrásky pro dědečka