Share

Probouzíte se na Nový rok po silvestrovském mejdanu vždy ve svém bytě? Pamatujete si, kde jste celou noc byli a co jste dělali? Tak to máte větší štěstí než hlavní hrdina (Matouš Ruml) inscenace Bluff.

Foto: www.divadlovceletne.cz

Hlavní hrdina, říkejme mu třeba Franta, této něžně mrazivé grotesky se probudí do opravdu nejhorší kocoviny svého života. Netuší, kde a proč je, kde se tam vzal a dokonce ani neví, jak se dostat pryč. Franta si popravdě není úplně jist ani vlastním jménem (při každé repríze se mu totiž mění). Autor, Boris Hybner, hru pojal jako černočernou grotesku s notnou dávkou improvizace. Na hlavního představitele i na diváky tedy čeká nejedno překvapení.

Základní situace zůstává stejná, ale děj má vždy rozdílný průběh a především pointu. Půjdete-li tedy na Bluff třeba pětkrát za sebou, můžete zhlédnout buď pět podobných či naopak zcela odlišných příběhů. Jak každá repríza dopadne, ví jen pár lidí. Jedinou jistotou tak zůstává, že se u Bluffu královsky pobavíte.

Matouš Ruml

Matouš Ruml zde ukazuje pravé komediální mistrovství a pohotovost. Se zručností a bravurou proplouvá situacemi, jež se vrší jedna na druhou, divná střídá ještě divnější. Kolegyně (Eliška Mesfin Boušková, Alena Doláková, Šárka Vaculíková) Rumlovi připravují nástrahy v podobě mrtvol ve skříni, zhrzených milenek i jiných záludností. A možná přijde i Červená Karkulka!

Zjistili jste, že vůbec nemáte představu, na co vlastně půjdete? Nevadí, i o to v Bluffu jde. Vžijte se do Frantovy situace, když se probudí s totálním oknem a jeho cílem je především ve zdraví přežít Nový rok. A pak se pohodlně usaďte a užívejte si, jak se ze všeho vyhrabe…. Vřele také doporučuji oprášit různé gagy a čísla slavných mistrů grotesky i jiných žánrů. Matouš Ruml se umně proměňuje, a vás bude rozhodně bavit poznávat, kým se právě stává.

Nechte se pozvat na zběsilou jízdu, která skončí… Ne, ne, neprozradíme! Jděte se raději nechat obluffnout do Divadla v Celetné.

Videoukázka ke zhlénutí zde

 

BLUFF, Boris Hybner
Hrají: Matouš Ruml, Eliška Mesfin Boušková, Alena Doláková,Šárka Vaculíková
Výprava: Tomáš Zmrzlý
Režie:Karel Král
Divadelní spolek Kašpar, Divadlo v Celetné, www.divadlovceletne.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu