Share

Praha. Matka měst. Stověžatá kráska, do níž se na první pohled každý zamiluje. To, že je Praha krásná, jistě víte. Ale jste si také jisti, že znáte všechny legendy, jimiž je Praha opředena? Jestliže ne, a chtěli byste tajemné příběhy poznat, otevřete skvělou knihu Tajemství pražských půlnocí aneb Strašidla a pověsti staré Prahy autora Filipa Jana Zvolského.

Najdete zde hned několik stovek strašidelných a tajemných pražských legend. Sám autor říká, že si můžete přečíst jednu pověst každý den v roce a k tomu dvě v neděli a dokonce tři ve svátek. Strašidelné příběhy jsou rozděleny podle čtvrtí, takže si přečtete o legendách Vyšehradu a Podskalí, Nového Města, Starého Města, Josefova i Malé Strany. Zvláštní oddíl je věnován Pražskému hradu a také Vltavě a Karlovu mostu. Ani Pražané, kteří nebydlí úplně v centru, nebudou ošizeni. Autor pamatoval i na další čtvrti, tzv. „za branami staré Prahy“.

Mezi legendami najdete příběhy pražských vodníků, různých bezhlavých individuí, duchů mrtvých nešťastníků, prostě pražských strašidel, která můžete potkat na každém rohu. Věděli jste třeba, že u knihovny na Mariánském náměstí stojí socha, do které se zamiloval bohatý rytíř? A nejenže sochu Vltavy miloval, ale odkázal jí také celý svůj majetek.

Autor vypráví příběhy s nadhledem a vtipem, ale i tak se budete při čtení bát. Kdo by se nebál, když může při vycházce Starým Městem potkat například popravené pány, kteří obcházejí v místech spojených s jejich posledními dny a hodinami?

V Tajemstvích pražských půlnocí můžete listovat málem donekonečna, než se všemi legendami proberete. Navíc, jste-li aspoň trochu jako já, budete mít okamžitě chuť vyrazit do míst, o nichž Filip Jan Zvolský píše. A to vám vřele doporučuji. Vezměte si knížku, svačinu a odvahu, a vyjděte za strašidly a pražskými legendami přímo do ulic. Máte-li děti, rozhodně je vezměte s sebou. Vždyť děti se také rády bojí.

Příběhy jsou doplněny krásnými ilustracemi Kristiana Cubery a vyšla, stylově, ve spolupráci s Muzeem pražských pověstí a strašidel. Mimochodem, když se budete moc bát potkat strašidla přímo v uličkách staré Prahy, můžete zajít do výše zmíněného muzea, kde se také projdete mezi strašidly a legendami, ale v bezpečí a s průvodcem.

Tajemství pražských půlnocí jsou tedy skvělou četbou pro celou rodinu a navíc tipem na příjemně strašidelný výlet. Možná potkáte i Franze Kafku, jehož duše bude obcházet Starým Městem, dokud budou lidé umět číst. Snad bude tedy Kafka k potkání ještě po mnohá staletí…

TAJEMSTVÍ PRAŽSKÝCH PŮLNOCÍ aneb Strašidla a pověsti staré Prahy, Filip Jan Zvolský
vydal Filip Jan Zvolský – ÓS TEMPORUM ve spolupráci s Muzeem pražských pověstí a strašidel v roce 2012
www.filipjanzvolsky.cz
www.muzeumpovesti.cz
www.muzeumalchymistu.cz

 

Helena Herynková

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,