Share

Praha. Matka měst. Stověžatá kráska, do níž se na první pohled každý zamiluje. To, že je Praha krásná, jistě víte. Ale jste si také jisti, že znáte všechny legendy, jimiž je Praha opředena? Jestliže ne, a chtěli byste tajemné příběhy poznat, otevřete skvělou knihu Tajemství pražských půlnocí aneb Strašidla a pověsti staré Prahy autora Filipa Jana Zvolského.

Najdete zde hned několik stovek strašidelných a tajemných pražských legend. Sám autor říká, že si můžete přečíst jednu pověst každý den v roce a k tomu dvě v neděli a dokonce tři ve svátek. Strašidelné příběhy jsou rozděleny podle čtvrtí, takže si přečtete o legendách Vyšehradu a Podskalí, Nového Města, Starého Města, Josefova i Malé Strany. Zvláštní oddíl je věnován Pražskému hradu a také Vltavě a Karlovu mostu. Ani Pražané, kteří nebydlí úplně v centru, nebudou ošizeni. Autor pamatoval i na další čtvrti, tzv. „za branami staré Prahy“.

Mezi legendami najdete příběhy pražských vodníků, různých bezhlavých individuí, duchů mrtvých nešťastníků, prostě pražských strašidel, která můžete potkat na každém rohu. Věděli jste třeba, že u knihovny na Mariánském náměstí stojí socha, do které se zamiloval bohatý rytíř? A nejenže sochu Vltavy miloval, ale odkázal jí také celý svůj majetek.

Autor vypráví příběhy s nadhledem a vtipem, ale i tak se budete při čtení bát. Kdo by se nebál, když může při vycházce Starým Městem potkat například popravené pány, kteří obcházejí v místech spojených s jejich posledními dny a hodinami?

V Tajemstvích pražských půlnocí můžete listovat málem donekonečna, než se všemi legendami proberete. Navíc, jste-li aspoň trochu jako já, budete mít okamžitě chuť vyrazit do míst, o nichž Filip Jan Zvolský píše. A to vám vřele doporučuji. Vezměte si knížku, svačinu a odvahu, a vyjděte za strašidly a pražskými legendami přímo do ulic. Máte-li děti, rozhodně je vezměte s sebou. Vždyť děti se také rády bojí.

Příběhy jsou doplněny krásnými ilustracemi Kristiana Cubery a vyšla, stylově, ve spolupráci s Muzeem pražských pověstí a strašidel. Mimochodem, když se budete moc bát potkat strašidla přímo v uličkách staré Prahy, můžete zajít do výše zmíněného muzea, kde se také projdete mezi strašidly a legendami, ale v bezpečí a s průvodcem.

Tajemství pražských půlnocí jsou tedy skvělou četbou pro celou rodinu a navíc tipem na příjemně strašidelný výlet. Možná potkáte i Franze Kafku, jehož duše bude obcházet Starým Městem, dokud budou lidé umět číst. Snad bude tedy Kafka k potkání ještě po mnohá staletí…

TAJEMSTVÍ PRAŽSKÝCH PŮLNOCÍ aneb Strašidla a pověsti staré Prahy, Filip Jan Zvolský
vydal Filip Jan Zvolský – ÓS TEMPORUM ve spolupráci s Muzeem pražských pověstí a strašidel v roce 2012
www.filipjanzvolsky.cz
www.muzeumpovesti.cz
www.muzeumalchymistu.cz

 

Helena Herynková

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.