Share

Dětská zvídavost někdy nezná mezí. To aby byl člověk pořád ve střehu, co je napadne a zdali si svým originálním pokusem – jako by jej nikdo dříve před nimi ještě nezkoušel – nezpůsobí úraz. Přinejmenším. Se zatajeným dechem jsem dříve poslouchala, jaké dělal pokusy manžel v období svého dětství. A šílené pátrací akce své maminky. V prvním případě to odskákaly nějaké ty popáleniny a řada šití: jizvy na těle vypovídají vlastní příběhy. A v druhém to byla řada zlomenin a také sešité rány. Mé pokusy a průzkumy se naštěstí odehrály bez vážnějšího zranění: sem tam odřené koleno a špinavé oblečení. Ale asi jsem nebyla ten správný chemik a fyzik. Spíš pátrač v neznámých krajinách. Které nemusely být tak cizí; stačilo jen podpořit fantazii.

Ale s každým podnětem a pokusem se člověk něco dozvěděl, někam se posunul. Bez diskuse je určitě však lepší přijít na spoustu věcí v bezpečí a bez úrazu. Svět je plný překvapení a každý človíček začíná od začátku. Nemá v sobě to, co jsme prožili my. A proto je ve své podstatně tvorem nenapravitelným: geneticky si nenese ponaučení chyb svých předků. A proto stále chtivým dozvědět se, zjistit a poznat více.

Z bezpečnostních důvodů proto ráda vyhledávám knížky, které pomáhají dětem dozvědět se více z různých zákonů přírody, principů fyziky, chemie apod. Zakazovat nemá smysl: to spíš dítě bude hledat příležitost, aby se samo zavřelo někam se zápalkami a leccos zkusilo samo.

Podle zkušeností, kdy už jsem bohužel narazila i na knížku, nebádající k takovým neplechám, až mě mrazilo, je dobré takovou publikaci nejprve z pozice rodiče prolistovat. Nedávno se mi dostaly do ruky Pokusy a rošťárny z nakladatelství Fragment, v nichž děti poznají a vyzkoušejí si například:

– že brambory a nejen ony mohou suplovat baterie. Jsou nabité elektřinou a vytvoří si tak bramborové hodiny

– že když se zahřeje oloupané vejce na tvrdo, změní svůj tvar a projde i dříve neprůlezným hrdlem,

– že lze ohnout proud tekoucí vody hřebenem, aniž byste se ho dotkli,

– že lze ukrást otisk prstů, aniž byste museli někomu prsty useknout,

– že si lze vyrobit neviditelný inkoust za pomocí šťávy z citronu,

– že se člověk může stát špionem jen díky krabici od džusu a dvou zrcátek,

– že lze vytisknout obrázek jen za pomoci slunce,

– že si lze vyrobit vlastní pohyblivé monstrum,

– že stačí mít kalkulačku a tranzistorové rádio a můžete vyrobit účinný detektor kovů a najít poklad

A tak dále. Vedle pokusů jsou zde také rady, jak poznat, kolik je hodin jen pohledem na slunce. Co říkají psi a kočky svým tělem. Jaké varovné signály používají zvířata. Vytvoří si dopis, který vykvete, obrátí svět vzhůru nohama a mnohé další „rošťárny“. Řadu z nich za asistence rodičů: jistě byste si nechtěli nechat tu zábavu ujít.

Určitě je to jedna z těch knížek, která zvídavé děti potěší nejen pod stromečkem.

Super zábava pro kluky a holky. Pokusy a rošťárny. Nakladatelství Fragment 2013.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu