Share

Před pár lety to byl Harry Potter, nyní Greg Heffley. O čem že mluvím? O mánii, která děti připoutala ke knížkám. Existuje řada titulů, které děti baví, a pak jsou takové, po kterých doslova šílí. A lze s jistotou říci, že Harry a Greg se na tu pomyslnou špici dostali.

Možná vám na první pohled jméno Greg Heffley mnoho neřekne. Jak může být mezi dětmi někdo tak slavný, když ho taťka s mamkou ani neznají? Inu, proto, že Greg se mezi čtenářskou obec protlačil svou „přezdívkou“. Je to malý poseroutka.

Jeho deníků vyšlo už několik

Deník malého poseroutky – Zápisky Grega Heffleyho, Rodrick je king, Poslední kapka, Psí život, Ošklivá pravda, Ponorková nemoc a ke všem Gregovým deníkům si děti mohou vést i svůj deník „Můj nový vlastní deník malého poseroutky

Namalujte si Grega Heffleyho podle Jeffa Kinneyho

Od těch ostatních knih se podstatně liší, a přesto to není jen prázdný nalinkovaný sešit. Jak je pro Jeffa Kinneyho, stvořitele poseroutky, typické, svými vtipnými průpovídkami a komiksovými obrázky „navádí“ čtenáře, co by si mohl zapsat a snad dokáže-li trumfnout v nápadech samotného Grega. Tak nakonec nad knihou děti stráví spoustu času, než stihnou všechno vyplnit (a pořádně se zasmát).

Jeff Kinney původně neměl v úmyslu stát se autorem dětských knih. Jeho snem bylo být novinářským karikaturistou, ale nepodařilo se mu v tomto oboru prosadit. V roce 1998 přišel s nápadem vytvořit Deník malého poseroutky, který by vyprávěl příběhy středoškolské nicky Grega Heffleyho. Jeff – ač se to zdá neuvěřitelné – na této první knize pracoval osm let, než dostal odvahu, aby ji předvedl svému newyorskému nakladateli.

Jakási statistika uvádí, že denně čte Deník malého poseroutky na 70 000 dětí. Netuším, jak lze takovému číslu dospět, přinejmenším je to velmi zajímavý postřeh. S Deníkem se děti mohly setkat i na DVD nebo v onlinovce na poptropica.com. Knižní verze zatím „naštěstí“ v oblibě před ostatními vítězí.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu