Share

 

První obnovené Slavnosti brambor vzbudily nečekaný zájem. Farmou EDEN v Bystřici nad Pernštejnem proudily celý víkend davy nadšenců. Areálem se linuly vůně bramborových specialit vařených, smažených i pečených.

Poklepáním základního kamene EDEN Centra zelených vědomostí byly v sobotu zahájeny Slavnosti brambor. Již za rok se totiž pro veřejnost otevře Farma EDEN ve zcela nové podobě. „Věříme, že stavba centra přivede do regionu turisty z celé Evropy a podpoří místní ekonomiku a ekologické zemědělství,“ uvedl hlavní organizátor akce Pavel Pichler. Projekt budoucího ekologického zábavního parku s vlastní farmou, pivovarem nebo futuristickou ekopyramidou zaujal návštěvníky svoji rozmanitostí.

Bystřice oslavila brambory ve velkém. Organizátoři jsou s úspěchem akce velmi spokojeni.  „Přes půl tuny brambor se projedlo jen v podobě pokrmů připravených z 12 různých odrůd brambor. Lidé si zakoupili 8 tun brambor a pochutnali si na 500 litrech poctivé bramboračky,“ vyčíslil úspěchy Pichler. V nabídce festivalové restaurace byly jak tradiční bramborové recepty, tak i netradiční bramborová bublanina nebo tatarák z brambor. Také se ve velkém soutěžilo. Síly s maxijedlíkem si poměřilo síly hned několik odvážlivců. „Na čas museli sníst téměř kilo brambor. Překvapivě se vítězem s rekordním časem těsně nad 30 vteřin stal místní jedlík Kamil,“ doplnil pobaveně Pichler.

Víkendový program se také nesl ve znamení kuchařské show šéfkuchaře z brněnské restaurace Sunset Petra Vramby. „Milovníci brambor mohli nahlédnout pod pokličku příprav neobvyklých pokrmů a ochutnat sladké bramborové lívance vošouchle, knedlíky bosáky nebo placičku s tajemným názvem Hlupec neboli Trepek. Vramba poradil, jak správně brambory vybírat, připravovat nebo gratinovat,“ uvedl Pichler. Odborníci z Výzkumného ústavu bramborářského z Havlíčkova brodu představili zajímavosti ze světa pěstování brambor, ukázali netradiční červeně žíhané a modrofialové odrůdy a poradily nejednomu bramborovému nadšenci. Na odbyt šly i tradiční keramické a řemeslné výrobky.

Organizátoři slavností mysleli i na nejmenší návštěvníky. Děti si oblíbily malování s Panem Bramborou, tvorbu bramborových postaviček a hlavně projížďku na koňském povozu. Milovníci čtyřkolových vozů provětrali místní těžkou techniku a projeli se na kombajnu a traktoru. K dobrému zažití a poslechu hráli talentovaní studenti a učitelé bystřické základní umělecké školy.

Slavnosti se konaly ve spolupráci s městem Bystřice nad Pernštejnem, místní VOŠ a SOŠ zemědělsko-technickou a sdružením ECEAT, které se zabývá ekologickou turistikou. Hlavním organizátorem akce bylo Centrum EDEN. Více informací naleznete na www.slavnostibrambor.cz

TZ, foto: Centrum Eden

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu