Share

 

První obnovené Slavnosti brambor vzbudily nečekaný zájem. Farmou EDEN v Bystřici nad Pernštejnem proudily celý víkend davy nadšenců. Areálem se linuly vůně bramborových specialit vařených, smažených i pečených.

Poklepáním základního kamene EDEN Centra zelených vědomostí byly v sobotu zahájeny Slavnosti brambor. Již za rok se totiž pro veřejnost otevře Farma EDEN ve zcela nové podobě. „Věříme, že stavba centra přivede do regionu turisty z celé Evropy a podpoří místní ekonomiku a ekologické zemědělství,“ uvedl hlavní organizátor akce Pavel Pichler. Projekt budoucího ekologického zábavního parku s vlastní farmou, pivovarem nebo futuristickou ekopyramidou zaujal návštěvníky svoji rozmanitostí.

Bystřice oslavila brambory ve velkém. Organizátoři jsou s úspěchem akce velmi spokojeni.  „Přes půl tuny brambor se projedlo jen v podobě pokrmů připravených z 12 různých odrůd brambor. Lidé si zakoupili 8 tun brambor a pochutnali si na 500 litrech poctivé bramboračky,“ vyčíslil úspěchy Pichler. V nabídce festivalové restaurace byly jak tradiční bramborové recepty, tak i netradiční bramborová bublanina nebo tatarák z brambor. Také se ve velkém soutěžilo. Síly s maxijedlíkem si poměřilo síly hned několik odvážlivců. „Na čas museli sníst téměř kilo brambor. Překvapivě se vítězem s rekordním časem těsně nad 30 vteřin stal místní jedlík Kamil,“ doplnil pobaveně Pichler.

Víkendový program se také nesl ve znamení kuchařské show šéfkuchaře z brněnské restaurace Sunset Petra Vramby. „Milovníci brambor mohli nahlédnout pod pokličku příprav neobvyklých pokrmů a ochutnat sladké bramborové lívance vošouchle, knedlíky bosáky nebo placičku s tajemným názvem Hlupec neboli Trepek. Vramba poradil, jak správně brambory vybírat, připravovat nebo gratinovat,“ uvedl Pichler. Odborníci z Výzkumného ústavu bramborářského z Havlíčkova brodu představili zajímavosti ze světa pěstování brambor, ukázali netradiční červeně žíhané a modrofialové odrůdy a poradily nejednomu bramborovému nadšenci. Na odbyt šly i tradiční keramické a řemeslné výrobky.

Organizátoři slavností mysleli i na nejmenší návštěvníky. Děti si oblíbily malování s Panem Bramborou, tvorbu bramborových postaviček a hlavně projížďku na koňském povozu. Milovníci čtyřkolových vozů provětrali místní těžkou techniku a projeli se na kombajnu a traktoru. K dobrému zažití a poslechu hráli talentovaní studenti a učitelé bystřické základní umělecké školy.

Slavnosti se konaly ve spolupráci s městem Bystřice nad Pernštejnem, místní VOŠ a SOŠ zemědělsko-technickou a sdružením ECEAT, které se zabývá ekologickou turistikou. Hlavním organizátorem akce bylo Centrum EDEN. Více informací naleznete na www.slavnostibrambor.cz

TZ, foto: Centrum Eden

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.