Share

 

První obnovené Slavnosti brambor vzbudily nečekaný zájem. Farmou EDEN v Bystřici nad Pernštejnem proudily celý víkend davy nadšenců. Areálem se linuly vůně bramborových specialit vařených, smažených i pečených.

Poklepáním základního kamene EDEN Centra zelených vědomostí byly v sobotu zahájeny Slavnosti brambor. Již za rok se totiž pro veřejnost otevře Farma EDEN ve zcela nové podobě. „Věříme, že stavba centra přivede do regionu turisty z celé Evropy a podpoří místní ekonomiku a ekologické zemědělství,“ uvedl hlavní organizátor akce Pavel Pichler. Projekt budoucího ekologického zábavního parku s vlastní farmou, pivovarem nebo futuristickou ekopyramidou zaujal návštěvníky svoji rozmanitostí.

Bystřice oslavila brambory ve velkém. Organizátoři jsou s úspěchem akce velmi spokojeni.  „Přes půl tuny brambor se projedlo jen v podobě pokrmů připravených z 12 různých odrůd brambor. Lidé si zakoupili 8 tun brambor a pochutnali si na 500 litrech poctivé bramboračky,“ vyčíslil úspěchy Pichler. V nabídce festivalové restaurace byly jak tradiční bramborové recepty, tak i netradiční bramborová bublanina nebo tatarák z brambor. Také se ve velkém soutěžilo. Síly s maxijedlíkem si poměřilo síly hned několik odvážlivců. „Na čas museli sníst téměř kilo brambor. Překvapivě se vítězem s rekordním časem těsně nad 30 vteřin stal místní jedlík Kamil,“ doplnil pobaveně Pichler.

Víkendový program se také nesl ve znamení kuchařské show šéfkuchaře z brněnské restaurace Sunset Petra Vramby. „Milovníci brambor mohli nahlédnout pod pokličku příprav neobvyklých pokrmů a ochutnat sladké bramborové lívance vošouchle, knedlíky bosáky nebo placičku s tajemným názvem Hlupec neboli Trepek. Vramba poradil, jak správně brambory vybírat, připravovat nebo gratinovat,“ uvedl Pichler. Odborníci z Výzkumného ústavu bramborářského z Havlíčkova brodu představili zajímavosti ze světa pěstování brambor, ukázali netradiční červeně žíhané a modrofialové odrůdy a poradily nejednomu bramborovému nadšenci. Na odbyt šly i tradiční keramické a řemeslné výrobky.

Organizátoři slavností mysleli i na nejmenší návštěvníky. Děti si oblíbily malování s Panem Bramborou, tvorbu bramborových postaviček a hlavně projížďku na koňském povozu. Milovníci čtyřkolových vozů provětrali místní těžkou techniku a projeli se na kombajnu a traktoru. K dobrému zažití a poslechu hráli talentovaní studenti a učitelé bystřické základní umělecké školy.

Slavnosti se konaly ve spolupráci s městem Bystřice nad Pernštejnem, místní VOŠ a SOŠ zemědělsko-technickou a sdružením ECEAT, které se zabývá ekologickou turistikou. Hlavním organizátorem akce bylo Centrum EDEN. Více informací naleznete na www.slavnostibrambor.cz

TZ, foto: Centrum Eden

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,