Share

V roce 2012 jste se mohli poprvé na českých pultech setkat s prvními díly dětských obrázkových knížek skutečně velkých rozměrů (260 x 340 milimetrů), které v této oblasti přinesly něco skutečně novátorského a přitahujícího pozornost všech generací, navzdory tomu, že knížky jsou určené pro předškolní děti.

Jaro a Léto Rotraut Susanne Bernerové je nyní doplněno Podzimem a Zimou a příběhy lidiček z malého města se uzavírají v jednom kalendářním roce. Můžete si vybrat jednotlivé figurky a sledovat, co se jim přihodí na další straně, v jiné části města, v jiném ročním období. Kdy bude dostavěna školka? Co se skrývá v zabaleném dárku? Co s obrovskou dýní či nálezem ztracených klíčů a peněženky?

Jedinečnost těchto publikací je zejména v tom, že jednou stranou příběh nekončí. Všechno na sebe navazuje, proplétá se, odkrývá se řada detailů a zajímavých životních setkání. Ať významných či malých každodenních zážitků. Vidíte do různých pater obchodního centra, do oken a pokojů domů, na pulty tržiště, na vztahy mezi sousedy a interakci mezi náhodnými chodci.

Jsou dětské knížky, které si s dětmi přečtete a odložíte na polici a možná se k nim někdy vrátíte, třeba už nikdy. Tohle celoroční ilustrované dílko nelze „číst“ stránku po stránce: pozorujete ilustrace na střídačku a znovu; stále je co k hledání.

Každý máme v sobě trochu toho dítěte a autorka publikace (1948) toto kouzlo vůbec neztratila. Udělala ze svých knížek obrázkové dobrodružství, stránky plné drobných figur a podrobností, inspirující k hledání a vytváření různých vlastních jedinečných příběhů. Vytvořila jednu z nejkvalitnějších sérií ve svém oboru.

Rotraut Susanne Bernerová (1948) vystudovala v Mnichově grafiku a design. Byla třikrát oceněna Německou cenou za literaturu pro mládež i mnoha dalšími prestižními cenami. Patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné ilustrátory a autory knih pro děti v Evropě i v zámoří. V Německu prodáno téměř 1 000 000 výtisků. Knihy jsou vynikající pomůckou sloužící k rozvíjení dětské fantazie a schopnosti vyprávět. (zdroj: nakladatelství Paseka)

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu