Share

Miki Kirschner, Hurvínek mezi osly. Fragment 2013.

Divadelní představení Hurvínka mezi osly mohli diváci shlédnout už v roce 2011. Před krátkou dobou si Hurvínka užili i neslyšící a nevidomí žáci díky Nadačnímu fondu pomoci ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka.

Miki Krischner nabídl nejen dětem pohádku o lenivém Hurvínkovi, který nechce chodit do školy (a často tráví čas po škole), nechá se zlákat prapodivným Hýkálkem, s nímž se vydá do Oslova. Do země vytoužené, kde je hlouposti na růžích ustláno. Stačí tři loky elixíru a již může vstoupit mezi vyvolené: narostou mu uši a kopyta a má obrovskou sílu, až utáhne i těžký vůz, na němž sedí Hýkálek. Po stopách ztraceného Hurvínka se vydá pan Spejbl, Mánička a Žeryk.

 

A jak že vypadá Oslovo, kam se Hurvínek tak slepě žene?

Bylo to dokonce to nejsmutnější a nejošklivější město, jaké si vůbec kdo dovede představit. Špinavé, plné odpadků a nevábně to tam zapáchalo. Ale co bylo vůbec nejpodivnější, nikde v ulicích nebylo vidět ani živáčka.

„Teď jsou všichni obyvatelé Oslova na náměstí,“ upřesnil Hýkálek, jako by četl Hurvínkovu nevyslovenou otázku, „náš pan starosta Vykálek totiž rozhodl, že si nechá postavit z odpadků ten největší pomník na světě!“ vychloubá se cestou Hýkálek a vede Hurvínka křivolakými ulicemi, mezi rozpadajícími se domy směrem k náměstí, odkud se už zdáli ozývá hlasité oslí hýkání. Jak se blíží k cli, sílí nejen hluk, ale také náramný smrádek. Až si Hurvínek musel ucpat nos.

Když konečně došli na náměstí, Hurvínek vykulil oči nad tou prapodivnou podívanou. Všude v horečném spěchu pobíhá spousta oslíků a jim podobných chlapíků, kteří přeskupují hromady odpadků a vrší je na jednu obrovitou hromadu. Na jedné z menších kupek smetí sedí jako na trůně vypasený bařtipán.

(25)

Země to tedy není věru vytoužená, spíše špinavá a zapáchající. A ani oslíci se zde nemají dobře, musí tvrdě pracovat. Zájmem pana starosty je, aby postupně všechny kluky na světě proměnil v osly. Čím déle jsou totiž chlapci v Oslově, tím více hloupnou. To pak již k dokončení proměny stačí skutečně málo.

Spejbl s Máničkou a Žerykem museli vstoupit do Oslova v přestrojení: pokryti oslí kůží. Sic nalezli malého nezbedu Hurvínka, bylo ještě zapotřebí zbavit ho jeho nové podoby lichokopytníka. Naštěstí jim k tomu všemu pomůže paní Riga.

Poučná pohádka pro děti si základní nit vypůjčila od Pinocchia, kde rovněž nezbední chlapci, kteří si chtěli jen užívat a vyhýbali se škole, byli odváženi do země plné oslů a sami se osly stávali. K tomu se přidalo vtipné vyprávění, typické pro tuto loutkářskou tradici.

Aktuálně nabízí nakladatelství Fragment knižní podobu s fotografiemi z představení, určenou pro všechny milovníky české klasiky: vždyť Spejblovi je již 94 let a Hurvínkovi 87 let!

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu