Share

Rok s rokem se sešel a Průmyslový palác v pražských Holešovicích se otevřel opět knižnímu světu. 19. mezinárodní veletrh a literární festival Svět knihy 2013 nabídl pestrou paletu pořadů, stánky plné knížek a hlavně setkáních autorů se svými čtenáři. Ale neplatí to jen pro čtenáře. I já sama jsem se konečně setkala s ilustrátorem, který ozdobil svými obrázky naši čtvrtou knížku – konečně jsem naživo hovořila s Jurajem Martiškou! Skutečně, do pátku 17. 5. 2013 jsme se znali pouze virtuálně – přes e-mail a facebook.

JaS nakladatelství zatím ještě samostatný stánek neměl. Přesto jsme se objevili v katalogu doprovodných programů – a to hned dvakrát:

v pátek 17. 5. 2013 jsme pokřtili nové vydání hororových povídek Zuby nehty. Knížku – ještě vonící tiskárnou – představili početnému publiku v sále Rosteme s knihou spolu se mnou autoři Ivona Březinová, Jiří Holub, Zuzana Frantová Pomykalová, Ivana Musilová a Tomáš Tvrdý. Moderátor pořadu Tomáš Kříkava se nejdříve řádně vyptal, jaké to je vracet se k již napsanému a vydanému textu. Tomáše Tvrdého, který se stal ilustrátorem nového vydání, vyzpovídal především na téma ilustrace. Ivona Březinová prozradila, jak se z editorky (první vydání) stala spoluautorkou. Zodpověděli jsme několik dotazů a přešli ke křtu. Dlouhá diskuse, jak pokřtít horory, dospěla do finále, rozhodli jsme se, že Zuby nehty je třeba náznakem kousnout a lehce poškrábat. Jenže Tomáš Tvrdý nezaváhal a skutečně „ukousl“ roh publikace – ten růžek jsem schovala do archivu pro štěstí. Ivona Březinová odmítla následovat ničení knihy i vlastního chrupu a jen lehce poškrábala obal. Nehty při přání knize užily i Zuzana Frantová Pomykalová a Ivana Musilová. Jiří Holub opět kousal, ale ne do pevných desek, ke skusu si vybral stránky s povídkami. Já jsem nakonec, aby to knížce nepřišlo líto, ji vypustila do světa mezi čtenáře pohlazením a pusou na čelo. Nato se dlouho podepisovalo, a jak jsme zjistili, v tramvaji se cestou domů i četlo!

Sobotní dopoledne 18. 5. 2013 jsme v Autorském sále ve spolupráci s Dvojkou Českého rozhlasu uspořádali besedu o knížce Marie Kšajtové Dina a tajemství starých tenisek. Hostem pořadu vedle autorky byl výtvarník a muzikant Jaromír F. Palme. Ten dorazil s kytarou, tak hodinku povídání zpestřil třemi písničkami. Povídalo se hlavně o Dině, ale i o Zuzance, která našla knoflík, co ji dostal do vesmíru na záhadné planety (rozhlasový seriál pro Hajaju napsala Marie Kšajtová vloni, načetla ho Jitka Molavcová a vysílal se v prvním červnovém týdnu) a nakonec Marie Kšajtová vzpomínala na svou práci dramaturgyně v České televizi. Škoda, že nemohla dorazit Jitka Molavcová, která ve stejnou dobu byla ve vysílání Dvojky. Mohla nám povědět, jak se jí s paní autorkou spolupracovalo při natáčení večerníčků Káťa a Škubánek či Putování za švestkovou vůní. Ale jak Marii znám, jistě dobře!

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu