Share

Rok s rokem se sešel a Průmyslový palác v pražských Holešovicích se otevřel opět knižnímu světu. 19. mezinárodní veletrh a literární festival Svět knihy 2013 nabídl pestrou paletu pořadů, stánky plné knížek a hlavně setkáních autorů se svými čtenáři. Ale neplatí to jen pro čtenáře. I já sama jsem se konečně setkala s ilustrátorem, který ozdobil svými obrázky naši čtvrtou knížku – konečně jsem naživo hovořila s Jurajem Martiškou! Skutečně, do pátku 17. 5. 2013 jsme se znali pouze virtuálně – přes e-mail a facebook.

JaS nakladatelství zatím ještě samostatný stánek neměl. Přesto jsme se objevili v katalogu doprovodných programů – a to hned dvakrát:

v pátek 17. 5. 2013 jsme pokřtili nové vydání hororových povídek Zuby nehty. Knížku – ještě vonící tiskárnou – představili početnému publiku v sále Rosteme s knihou spolu se mnou autoři Ivona Březinová, Jiří Holub, Zuzana Frantová Pomykalová, Ivana Musilová a Tomáš Tvrdý. Moderátor pořadu Tomáš Kříkava se nejdříve řádně vyptal, jaké to je vracet se k již napsanému a vydanému textu. Tomáše Tvrdého, který se stal ilustrátorem nového vydání, vyzpovídal především na téma ilustrace. Ivona Březinová prozradila, jak se z editorky (první vydání) stala spoluautorkou. Zodpověděli jsme několik dotazů a přešli ke křtu. Dlouhá diskuse, jak pokřtít horory, dospěla do finále, rozhodli jsme se, že Zuby nehty je třeba náznakem kousnout a lehce poškrábat. Jenže Tomáš Tvrdý nezaváhal a skutečně „ukousl“ roh publikace – ten růžek jsem schovala do archivu pro štěstí. Ivona Březinová odmítla následovat ničení knihy i vlastního chrupu a jen lehce poškrábala obal. Nehty při přání knize užily i Zuzana Frantová Pomykalová a Ivana Musilová. Jiří Holub opět kousal, ale ne do pevných desek, ke skusu si vybral stránky s povídkami. Já jsem nakonec, aby to knížce nepřišlo líto, ji vypustila do světa mezi čtenáře pohlazením a pusou na čelo. Nato se dlouho podepisovalo, a jak jsme zjistili, v tramvaji se cestou domů i četlo!

Sobotní dopoledne 18. 5. 2013 jsme v Autorském sále ve spolupráci s Dvojkou Českého rozhlasu uspořádali besedu o knížce Marie Kšajtové Dina a tajemství starých tenisek. Hostem pořadu vedle autorky byl výtvarník a muzikant Jaromír F. Palme. Ten dorazil s kytarou, tak hodinku povídání zpestřil třemi písničkami. Povídalo se hlavně o Dině, ale i o Zuzance, která našla knoflík, co ji dostal do vesmíru na záhadné planety (rozhlasový seriál pro Hajaju napsala Marie Kšajtová vloni, načetla ho Jitka Molavcová a vysílal se v prvním červnovém týdnu) a nakonec Marie Kšajtová vzpomínala na svou práci dramaturgyně v České televizi. Škoda, že nemohla dorazit Jitka Molavcová, která ve stejnou dobu byla ve vysílání Dvojky. Mohla nám povědět, jak se jí s paní autorkou spolupracovalo při natáčení večerníčků Káťa a Škubánek či Putování za švestkovou vůní. Ale jak Marii znám, jistě dobře!

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.