Share

Usměvavého černého krtečka od Zdeňka Milera zná bezesporu absolutně každý. Jeho příběhy patří mezi první, které shlédnou děti, sotva přijdou na chuť kresleným pohádkám. V postýlce se tulí k jeho plyšákovi, čtou si z leporel a knížek o Krtkovi. A úžasné na této postavičce je, že baví i dospělé bez ohledu na věk.

Zdeněk Miler už bohužel není mezi námi, ale jeho Krtek je prostě nesmrtelný. Je to fenomén, je náš a věřím, že u nás ho v oblibě nepřekoná ani Mickey Mouse.

Zná ho téměř celý svět. Můj kamarád, pocházející z Iráku, mne před lety velmi překvapil tím, když mi oznámil, že u nich běžně v televizi běží české animované pohádky, včetně Pata a Mata, Krtka a dalších. Před třemi lety po něm šíleli návštěvníci EXPO 2010 v Šanghaji. Staré díly se nám jistě neokoukají, nicméně – už jste o tom přemýšleli: myslíte, že přijdou další nové příběhy? Vždyť i po smrti Walta Disneyho Mickey Mouse se točil dál. Budeme mít i nového Krtka?

Co možná ani nevíte:

Znáte logo Bratří v triku. A víte, kdo je jejich autorem? Ano, Zdeněk Miler!

Proč právě Krtek? Prý v roce 1956 jednou Zdeněk Miler při procházce uviděl na poli krtiny. Přitom v tu chvíli přemýšlel, jak by mohl být ztvárněn film pro děti, aby pochopily výrobu textilií. Krtek přišel vhod a s ním i jeho kalhoty. S kapsami. Nejdřív ale musel Zdeněk Miler vyzkoušet, jak na první pohled z ne zrovna roztomilého poloslepého hmyzožravého savce udělat přitažlivou animovanou figurku pro děti.

V Krtkovi a kalhotách ještě černé zvířátko mluví ve větách, později už vydává jen naivní emoční zvuky. Víte, komu patří Krtkův hlas? Byly to dcery Zdeňka Milera.

Je Krtek pořád stejný? V našich srdcích určitě ano, ale když se podíváte na první snímek Jak Krtek ke kalhotám přišel a na pozdější, jistě zaznamenáte řadu rozdílů. Například původní měl delší nos a dokonce ocásek. To vše je pryč, nosánek je drobný a na hlavičce vyrašily delší chloupky.

Bude někdy Krtek v 3D? Trendy jdou kupředu a nové dětské filmy mají v současné době na filmovém plátně vedle 2D i 3D verzi. Zdali by děti chodily do kina na klasického Krtka, to netuším; záleží nejspíš na rodičích, zdali by vynaložili na vstupné na pohádku, kterou mají doma většinou na DVD. Mělo-li by však význam vytvořit takového nemotoru v 3D verzi, musíme si položit otázku, jaký by byl děj filmu, aby mělo význam nasazovat si brýle. I v současné době jsou natočené mnohé snímky, které lákají děti na 3D verzi, nakonec se však jedná jen o dražší vstupné. Příkladem budiž hollywoodská Rebelka, úžasná dětská pohádka, kde však 3D brýle absolutně ztrácejí smysl. Vnučka Zdeňka Milera však prý má tyto ambice: chtěla by, aby byly natočené nové díly, a nebojí se ani populární 3D verze.

Krtkova kniha do každé rodiny:

Aktuálně máte možnost si domácí sbírku ještě doplnit o nové knížky z nakladatelství Albatros – Krtek a autíčko a Jak Krtek uzdravil myšku. Vycházejí přesně z kompozice animovaných snímků, jsou velkého formátu, a tudíž nabízejí velké a srozumitelné ilustrace, doplněné citlivým textem, který nenarušuje Krtkovu „němou“ atmosféru. Knížky samy o sobě splňují přesně to, co dokáže film – lákají čtenáře bez ohledu na věk. Malé děti hlavně ocení barevné obrázky, začínající čtenáři pak větší písmo textu a my dospělí z nostalgie bereme tyhle knížky rádi do rukou a listujeme v nich už jen proto, že jsme na Krtkovi vyrostli.

Příjemnou zábavu…

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu