Share

K dalším šikovným knížkám, jak trávit volný čas s dětmi – a nejen s nimi – jsou Hravé těstoviny a Převlečené krabičky od zápalek.

Těstoviny nejsou jen jídlo.

Těstoviny patří u dětí k nejoblíbenějším jídlům. V určitém věku je vyžadují vedle dalších zamilovaných teplých pokrmů, jako třeba palačinky, téměř každý den. Z obchodu známe jejich různé tvary – špagety, makaróny, mušličky, vrtulky, farfalle, rondely a další. Nevěřili byste, jaké se z nich dají vytvořit drobné barevné hračky. A jejich výroba děti určitě nadchne.

K práci budete vyjma těstovin potřebovat barvy (autoři používají barvy na kvaš nebo akrylové barvy), průhledný lak pro závěrečné práce, štětce, fixy, lepící pistole, pinzetu a další snadno dostupné materiály. Jednotlivé výrobky jsou označené stupněm obtížnosti: nejjednodušší zvládnou děti samy, naopak ty nejtěžší jsou doporučované spíš pro kreativní dospělé. Děti si poradí s výrobou zvířátek z farmy, se pštrosem si naopak vyhraje lépe mamka nebo taťka večer místo televize. Stejně tak mohou pro děti vyrobit luxusní vláček i s kolejemi, nebo plachetnici s divokými mořskými vlnami. Společně se můžete pustit do děsivého tyranosaura Rexe, mamuta, stegosaura a dalších „hostů z pravěku“. V nabídce je na padesát modelů – mě uchvátila třeba jazzová kapela.

Příště až si domů koupíte těstoviny, odsypte si trochu stranou, a užijte se „miniaturní“ zábavu.

Převlečené krabičky od zápalek

Budete potřebovat tvrdší papír, knoflíky, filc, korálky, špendlíky, fixy, nůžky, gumu, pravítko, děrovačku a několik dalších běžných potřeb a samozřejmě krabičky! Vyrábět pak můžete panenky, plachetnice, sáňky, sanitku, kamiony, vláček, dinosaura, myšky, koťátko, huňaté ovečky, pavouka, žáby, krokodýla a další kousky. Tohle je přesně ta zábava pro děti!

Pamatuji si, když jsem byla malá, jak jsem z krabiček od zápalek vytvořila pro rodiče vánoční překvapení. Z dnešního pohledu po více jak čtvrtstoletí, když si vybavím, jaké to byly neumělky, nadzvedávají se mi koutky úst, ale tehdy mě to strašně bavilo. A škoda, že jsem po ruce neměla tolik nápadů. Děti vždycky rády stříhají, lepí a tvoří. S papírem, nůžkami a lepidlem se dokáží zabavit na dlouhé hodiny. Pokud vám tedy dochází fantazie, můžete se nechat inspirovat těmito nebo dalšími nápady z edice Tvůrčí nápady pro volný čas. Jsou to drobné knížky za pár korun, ale plné bezva typů a návodů.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu