Share

Pro malé čtenáře již od sedmi let napsal Ondřej Hník sbírku básní o Praze, kterou velmi poutavě ilustroval Jiří Votruba. Právě jeho snadno srozumitelné obrázky plné sytých barev a jasných tvarů doutvářejí spolu s básněmi úžasný celek. Školáky bezpochyby bavit bude. Navíc hravé obrázky snadno přilákají ke knížce i mladší děti, které ještě neumí číst, a rodiče jim tak mohou básničky sami předčítat.

.

Uspávanka s pražskými poklady

Abys dnes večer sladce usnula,
poví ti sama Praha proslulá
pohádku tajemnou o pokladech.

Chceš-li najít ten nejvzácnější,
musíš být tady v Praze zdejší,
musíš mít zimní slunce v zádech.

Pak teprv vejdeš do zahrady.
A musíš věřit na poklady.

Malý pražský chodec totiž snadno přilákal i mě. Když mi bylo sedm, dostala jsem od Jiřího Žáčka: Ahoj, moře. Ponechme stranou, že už to je opravdu velmi velmi dávno, asociačně jsem však snadno navázala s titulní stránkou; tolik mi připomněla mé čtenářské dětství: v popředí chlapec v pruhované tričku a za ním se rozkládá modrá plocha. Tady ale neplujeme po moři, nýbrž hledíme na noční Vltavu a Pražský hrad, Karlův most, nebe plné hvězd a srdíček. Budete se procházet pražskými uličkami, známými i méně známými místy, dostanete se na Žofín: „Na Žofíně, holenku, neznaj dámskou volenku? Ale znají, velmi dobře, to je jenom zdání, páni se sem hrnou po třech, proudem, bez ustání…“, veršuje se tu o Rudolfu II., o Strahovském klášteře, o domu U Černého slunce, o orloji a o mnohém dalším.

Golem a básníci

Golem šel kolem
a všechno kácel
vždyť to byl Golem,
a ne Skácel.

Básníci totiž,
a v tom je potíž
na rozdíl od Golemů
v starých městech,

jsou příliš jemní
ve svých gestech…

Pravda

Orloj už by dneska
nikdo nedoved,
ani žádnej stavař,
ani doktor věd.

 

Autor básní, Ondřej Hník, je vysokoškolským pedagogem. A jak uvádí jeho životopis, je také milovníkem dobrého vína, tance a života. Píše prózu a poezii pro děti, publikuje v literárních časopisech a v alamanších. Vydal sbírku básník Přijel jsem zasadit strom, Můj Betlém, nebo Myší výprodej. Získal řadu literárních cen.

Jiří Votruba je známým českým malířem, grafikem a ilustrátorem. Jeho obrázky nesou charakteristický rukopis, snadno je identifikujete od ostatních autorů. Ilustruje nejen knížky pro děti, ale také vystavuje po celém světě. K dalším jím ilustrovaným dětským knihám patří např. Pan Buřtík a pan Špejlička od Z. Svěráka, nebo knížku Pavla Žišky Neříkejte teleti.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu