Share

V roce 2011 jste si mohli zakoupit knihu od Tomio Okamury, Umění vládnout. Následně pak knihu Umění žít. Ve všech vyjadřuje autor jasnou a srozumitelnou řečí bez náročných filozofických či „politických“ přirovnání svůj názor a postoj ke společnosti, politice a běžným záležitostem.

Honosný titul Umění vládnout může ve vás asociovat pevně držící otěže se spravedlivým a moudrým náhledem.

Podkladem k této knížce byly již dříve sepsané příspěvky na autorově blogu na iDnes.cz, v nichž se zabýval ekonomickou situací, státem, energetikou, vzděláváním, náboženství, EU a dalšími aktuálními tématy. V publikaci s ne mnoha stranami se snaží popsat témata širokého záběru. Nejedná se o žádnou „učebnici“ na vládnutí, ale – podle Okamurových slov – o názor na jednoho z občanů, názor člověka, který však neúspěšně kandidoval na prezidentský post.

Stejně jako v Umění žít zaujme Tomio Okamura čtenáře už od samého začátku. Mluví totiž jejích jazykem.

Úspěšnost knihy se projevila ve vydání její audio verze, na níž hovoří Tomio Okamura a Hana Maciuchová.

Tomio Okamura, Umění vládnout. Čte autor a Hana Maciuchová. Fragment, 2012.

Čtivost původní verze však v audio podobě trochu zadrhává. Tomio Okamura nemá právě čistý projev, neškolenou intonaci a jeho řeč je plná logopedických vad. Může vám to trochu pokazit dojem z poslechu.

Umění vládnout i hlasovým projevem působí dojmem říci slovy rozzlobeného muže to, co má na srdci, a jak to vidí. Nejsou to načechrané věty, ale snaha otevřít oči, jak to ve skutečnosti v politice, v EU a společnosti chodí. Je už jen na čtenářích, či posluchačích, zdali s obsahem budou souhlasit.

Vybráno z obsahu: Stát jsme my, Vzdělání a výchova, Co dělá extremismus extremismem, Buďme politicky nekorektní, 28. říjen, buďme hrdi na svůj stát. Demokracie, Volební systémy, Dobrá vláda, Justice a policie, Ekonomika, Práce, Nikdo není neomylný, Jsme připraveni na katastrofy, Nová energetická doktrína pro ČR, Evropská unie, Euro mít či nemít, Společnost a další.  A závěrem pak Japonské memento pro nás.

Nicméně témata jsou důležitá a nutná k zamyšlení. A právě v této situaci, kdy čerstvě prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman, můžete mít jedinečnou příležitost porovnávat názory a postoje jiného kandidáta s děními, která se budou v následujících pěti letech odehrávat.

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu

 

Comments are closed.