Share

Iva Hoňková, Štefan Tomka. Dílna magických pomůcek. Nakladatelství Edika ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Nejen čas Halloweenu a na jaře 30. duben je dobou pro čaroděje a další potvůrky z podsvětí. Malým kouzelníkem, který by si dokázal přičarovat, co si zamane, by chtělo být skoro každé dítě. Však také spousta pohádek podporuje jejich fantazii a víru v nadpřirozené jevy.

Nicméně Dílna magických pomůcek není ani tak knížkou plnou kouzel, formulí a planých slibů, že z každého malého caparta udělá super čaroděje, ze kterého bude mít i David Copperfield respekt.

Je to taková zábavná barevně výborně udělaná knížka pro kouzelníky kutily. Spousta nápadů, ve kterých dětské tvořivé ručky nezůstanou stranou. Jonášek a Klárka, kteří vás budou provázet celou knížkou, se nejprve seznámí s ruiny a runovou magií. Znak po znaku je vysvětlen, jak se čte a co znamená. V přepisu do latinky například – ur – úspěch, thorn – ochrana, wyn – inspirace, ger – spravedlnost a tak dále.

Pak si děti budou vytvářet za pomoci jednoduchých pomůcek různé věci, potřebné do jejich čarodějné dílny. Začne se škapulířem na runy, vyrobí si podstavec pro magické kameny, které předtím rituálně očistí. Nemaje po ruce žádného plaza, ještěra či dokonce pravého draka, přesto si šikulové vyrobí náhrdelník zvaný „dračí zuby“. Nezbytnou pomůckou jsou také obrovské pavoučí oči, metlička s bonbónky či se jmenovkou, pečetě a tajná tajuplná čarodějnická abeceda, kterou si nikdo cizí nepřečte.

Každý poctivý čaroděj může mít svou dílnu vyzdobenou magickými květinami s čarodějnou vázou. Pro zvýšení moci štěstí, si mohou vytvořit talisman – například půlměsíce.

Učenlivý čaroděj také ví, že venku neroste jen „plevel“, ale různé byliny s kouzelnou mocí. Kde by se daly skladovat po usušení? V čarodějnických kořenkách!

Jakmile je dílna vybavena, nastává čas pro první magické pokusy, při nichž se využívají všechny vyrobené pomůcky. A navíc si kouzelníci sepíší svůj vlastní pergamen, působící dojmem tisíciletého dokumentu. Pochopitelně tajným písmem. K zaklínadlům by přece neměli mít přístup obyčejní smrtelníci…

Vyrábět se toho bude více, knoflíky, dekorace, pozvánky na čaroslety a tak dále.

Přeji příjemnou zábavu.

Ukázka z knížky: