Share

Marie Kšajtová, Dina a tajemství starých tenisek. Nakladatelství JaS, 2012.

Školákům sice prázdniny před více jak měsícem skončily, ale proč si je znovu nepřipomenout a prožít – třeba díky Dině a tajemství starých tenisek.

.

Dívce s tímto nezvyklým jménem je osm roků. Není to však žádná malá holka, je přece máminou oporou a kamarádkou! A nepleťte si ji s Týnou, jako to zpočátku zmátlo její tetu. Tohle je prostě Dina!

.

„Jakpak se, holka, vlastně jmenuješ?“ ptala se.
„Dina Vodrážková,“ představila se hbitě a podala tetě ruku.
„Dina? Divný jméno! Tak se u nás nikdo nejmenuje.“
„A jak se jmenuješ ty, tetičko?“
„Albína, Albína Fousková,“ houkla teta.
„Albína! Divný jméno! Tak se u nás ve třídě nikdo nejmenuje, ušklíbla se Dina.
„Podívej, Týno…“
„Nejsem Týna, ale Dina, Dina, Dina, teto!“

Ani teta to se jménem nemá jednoduché; a protože Fousků je ve vesnici Velká Hučka víc než dost, tetě se navíc přezdívá Feferonka. Celé tedy Albína Feferonka Fousková. Její manžel, Josef Fousek, „náhle umřel, odešel neznámo kam a nechal doma pilku, nové hodinky, vestu, peněženku, košík na houby a barák a v něm dokonce zapomněl i svou ženu Albínu. Ta byla nešťastná a bezradná jako opuštěné štěně.

Ale zcela sama nezůstala. Vždyť za ní přijela její neteř, která se nebojí spát pod širákem na hřbitově, a dokonce ani zlodějů andělů.  Možná proto, že měla u sebe tátu, o němž si dříve myslela, že je prezidentem kouzelníků a umí nepřátele proměnit v kozla nebo v automatickou pračku.

A je tu ještě Feferončin kocour Madlafous, který si půjčuje její brýle, aby se mu lépe četlo v knihách.

A také (!) tajemství starých tenisek! Jenže to má zpočátku háček. Teniska je zatím jen jedna.

Dina je prostě kouzelná! Příběh z pera Marie Kšajtové přináší báječnou veselou pohodu s upovídanou holčičkou, plnou fantazie a nezvyklých nápadů. Do knihovničky s dětskými knížkami Dina a tajemství starých tenisek právem patří k těm nejlepším. Upřímně bych si u této knížky přála rovněž filmové zpracování. Děj a okolí je tak živě popsané, až se vám místo písmenek začne odvíjet romantická komediální pohádka, zapadající do české klasiky dětských filmových příběhů. K publikaci bych měla jen jednu výtku – přála bych si mít zde spíše barevné, nikoliv černobílé obrázky.

O autorech:

Marie Kšajtová byla víc jak tři desítky let dramaturgyní večerníčků v České televizi; je scénáristkou, píše pohádky pro rozhlas a komiks pro Báječnou školku. Napsala řadu knížek, mezi nimiž jmenujme například Matýsek a Majdalenka (2011), Princezna z Kloboukových hor (2010), Od Andulky po žížalu (1994 a 2009), Zápisník Norberta Borovičky (2001; získal Cenu učitelů v anketě SUK – Čteme všichni) a další.

Stejně jako Začarovanou třídu v nakladatelství JaS i Dinu ilustroval Jaromír E. Palme. Zprvu se věnoval kreslenému humoru, od počátku nového tisíciletí zvítězila knižní ilustrace. Zpívá a hraje na kytaru v kapele Původní Bureš. Je autorem písní a kreslí i obaly na CD. Má rád čaj Puerh, cyklovýlety, plavání, dobré pivo, jídla z ryb, večery s knihou, přátele a hlavně členy své rodiny.