Share

Steve Barlow, Steve Skidmore, Krimnitým – Město zločinu, Zlaté cihly. Nakladatelství Fragment 2011.

Máte pocit, že čtete psanou formu jedné z filmových špionážních honiček, plných tvrdých chlapů a krásných žen, ale hlavně – specialisté na straně policie jsou nadprůměrně inteligentní (a zločinci se neštítí vůbec ničeho).

TY vedeš KRIMITÝM, rozhodnutí jsou jen na tobě.

Jsou to lidé, kteří se ve své práci vyznají. „Ty“ jsi šéf krimitýmu a kolem sebe máš lidi jako Anushu Dasovou, forenzní patoložku, která dokáže skvěle určit čas a příčinu smrti oběti. Má rozsáhlé znalosti jedů a chorob. Sun Linovou, která je forenzním vědcem, odbornicí na otisky prstů, analýzu DNA a jiné forenzní techniky. Zapamatuje si vše, co kdy viděla a slyšela. Nikdy nezapomene tvář člověka, ani žádné další detaily. Bugse, tak se přezdívá Dariovu Kingovi, počítačovému expertovi. Patří mezi geniální hackery a je expertem v systému HID (rozpoznávání osob na dálku pomocí počítačů za použití biometrických údajů). A dalším je Todd Blackwood, forenzní psycholog, který se dokáže dostat zločincům do hlavy a předpovědět, co budou dělat. Vyzná se ve špionáži a problematice terorismu.

Ty je vedeš, ale nad tebou je také šéf, který tě může kdykoliv z případu odvolat. Jmenuje se Tucker, je bývalým vojákem a členem Newyorského policejního sboru a bývalým příslušníkem CIA. Je to tvrdý chlap, který je schopen tě kdykoliv seřvat jako malé dítě. Jako vystřižené z Posledního akčního hrdiny, kde role šéfa je – navzdory tomu, že má rád svůj tým – být tím největším tvrďákem a vzteklounem.

Tvým zástupcem je Leon Perez. Tvůj parťák se kdykoliv ujme úkolů, na které nemáš čas. Ty jsi mozek, on je hrubá síla. Je balistickým expertem a vyzná se ve všech zbraních. „Říká se, že je tak dobrý, že když si čichne ke kulce, pozná, z které zbraně byla vystřelena.“

O postupu příběhu rozhoduje čtenář. Pozor, ať nevybuchne bomba!

Příběhy Krimitýmu nepatří mezi klasické detektivky. Celý případ luští čtenář pomocí různých indicií. Na konci každé kapitoly má na výběr ze dvou možností. Podle svého vlastního uvážení, prozkoumaných důkazů, vyřešených záhad a rozluštěných tajných kódů postupuje na určitou stranu. Není to čtení tedy od začátku knížky do konce, stránku po stránce, ale přeskakování v knize tak, jak se případ odvíjí. Může se stát, že se čtenář špatně rozhodne: šéf se na něho rozzlobí nebo ho odvolá z případu. Když ale vybuchne bomba, zaplatí tím nejen vlastním životem. Musí být bedlivý, ostražitý a hlavně správně volit. Jinak případ úspěšně nedokončí.

V Krimitýmu jsou dva případy – Zlaté cihly a Město zločinu. Každý případ končí v půlce knihy, kterou pak otočíte vzhůru nohama a můžete začít nový příběh.

Nejedná se o žádné hluboké čtivo. Je to rychlý strhující příběh, které zejména dnešní děti ocení. Vidím to doma na vlastní oči. Děti doslova hltají různé příběhy plné zápletek, které se musí luštit nejen pomocí vlastní logiky, ale ke všemu se připlétají různé hypermoderní vynálezy, vědecké detektivní techniky apod. Slova jako špión, analýza DNA apod. jsou dnešním dětem běžně známá. Do mnoha dětských pořadů se zapojují další cizí výrazy, jimž zpočátku dítě vůbec nerozumí, ale neodolá a pátrá dál. Někdy vybavenost takovýchto odborných termínů je u mladších školáků větší než u jejich prarodičů. Láká je zlomit zlo se superpolicejní jednotkou, která distribuuje nejlepšími mozky, superšpiónskými přístroji a nástroji a luxusně vybavenou laboratoří. Chtějí být součástí superhrdinství.

Popularita této knížky je evidentní. Poprvé ji nakladatelství Fragment vydalo v roce 2011. Nyní přichází další vytištěné kousky do knihkupectví.  Pokud tedy chcete knížku jen pro pobavení plnou vzrušujícího detektivního dramatu, můžete zapojit malé čtenáře do Krimitýmu. Kniha je určená dětem od devíti do dvanácti let.