S hlasem Martina Stránského získává Eragon nový rozměr.

Srpen 22, 2012 in Knihy, Soutěž

Share

Ve velkém království říše Alagaësie na počátku vládli draci spolu s dračími jezdci. Byli ochránci pořádku a míru. Jeden z nich však porušil pravidlo. Poklidné soužití se svrhlo v ničivou válku. Moci se ujal ničemný Galbatorix. Všichni draci s jezdci byli pobiti. Zůstaly jen tři dračí vejce. Dvě z nich vlastnil Galbatorix, třetí mu bylo ukradeno, ale nezůstalo věčně pod bedlivým dohledem. Později ho našel náhodou jeden šestnáctiletý mladík, Eragon. Z vejce se vylíhl drak, kterého Eragon pojmenoval Saphira.

A z chlapce se stal jezdec…

Před pár dny jsem se zaposlouchala do Eragonu od Christophera Paoliniho. Nejsem zaníceným fanouškem fantasy literatury, a proto je možná dobré dostat se ke knize „jinou“ cestou.

Nicméně mám ráda výzvy! A tahle mne donutila přehodnotit mé stanovisko.

Místo abych otáčela stránky a četla řádek po řádku, jen jsem si po vyčerpávajícím dni v klidu natáhla páteř a pustila si z reproduktorů podmanivý hlas Martina Stránského.

A zaposlouchala se:

„Vítr skučel nocí a přinášel sebou vůni, která změní svět. Vysoký stín zvedl hlavu a zavětřil. Vypadal jako člověk kromě temných rudých vlasů a kaštanových očí. Překvapeně zamrkal. Zpráva byla jasná. Jsou tady. Nebo je to léčka? Zvážil šance a pak stroze zavelel: „Rozestupte se! Skryjte se za stromy a keře. Zastavte každého, kdo se přiblíží, nebo zemřete!“

Kolem něj pobíhalo dvanáct Urgalů. Každá nestvůra držela krátký meč a kulatý železný štít pomalovaný černými znaky. Podobali se lidem s ohnutýma nohama a mohutnými zvířecími pažemi. Které uměly jen drtit a ničit. Nad malýma ušima jim vyrůstal pár zkroucených rohů. Teď se s vrčením běželi schovat do křoví. Brzy se šelest uklidnil a les znovu utichl.“

Schválně, poslechněte si audio ukázku. Profesionalita hlasu Martina Stránského dává knize úplně jiný rozměr.

Herec Martin Stránský je známý z mnoha rovin: z divadelních prken, televizních seriálů nebo jako dabér. Já patřím právě k těm, kteří když zavřou oči a slyší jen jeho hlas, představí si sarkastického, tvrdého, pyšného a cynického Dr. House. Poslouchám lítý boj Urgalů, hoří les, krutost a nelítost jsou rozprostřeny krajinou. Úplně mě mrazí v zádech a ve své mysli vidím, jak se ten rudý kruh hořících jazyků rozšiřuje. A to je teprve začátek.

Poslouchám, nenamáhám oči a dávám prostor své představivosti. V mysli se mi odvíjí příběh z neklidné země, která možná potřebuje pomstu, ale daleko více nastolení nového řádu, klidu a míru.

I když jste třeba knihu již četli, nebo viděli film, máte nyní možnost najít další nový Eragonův rozměr.  Ale vězte, že to není jen jiným formátem, ale hlavně kvalitou přednesu. Není to poprvé, co se na Superrodina.cz setkáváme s Martinem Stránským. Kladná kritika přišla již v souvislosti s audioknihou Dívka, která si hrála s ohněm.

Hlas je plný, jeho intenzita neustává a získá si vás až do konce příběhu. A navíc – do 31. srpna 2012 probíhá soutěž, ve které můžete audioknihu Eragon vyhrát.

Komentáře nejsou povoleny.