Share

Hlavní hygienik České republiky varuje před konzumací potravin, které obsahují látku DMAA (1,3-dimethylamylamin). Tato syntetická látka vykazuje podobnost a účinek například jako amfetamin. Konzumace těchto potravin může vést k závažným zdravotním problémům (zvýšený krevní tlak, bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, zvracení, mozkové příhody), dokonce až úmrtí.

Zpráva ministerstva zdravotnictví dále uvádí, že

„DMAA zužuje cévy a žíly, což vede ke zvýšení tlaku krve, k zrychlení tepové frekvence, ke vzniku obtíží projevujících se tlakem na hrudi, dechovými obtížemi, což může vést až ke vzniku srdeční příhody.“

DMAA je prodáván jako potravinový doplněk, jehož bezpečnost byla již dříve zpochybňována. Látka se začala nejprve používat v nosních kapkách. Součástí potravinového doplňku začala být ve Spojených státech od roku 2006 po zákazu používání efedrinu. Stala se velmi populární pro sportovce a lidi, kteří chtěli zhubnout. Zaměřovala se na odbourávání tuků a zvyšování energie při cvičení, či jen pro „povzbuzení“, často v kombinaci s kofeinem. Pilulky obsahující DMAA mohou také sloužit jako rekreační droga, jejíž nežádoucí účinky se projevují v bolestech hlavy, nevolnosti a v cévních mozkových příhodách. Zejména v kombinaci s kofeinem a alkoholem může napáchat nedozírné škody na zdraví. Mnoho profesionálních a amatérských sportovních organizací brojí proti užívání produktů, obsahující DMAA jakožto formy dopingu. Velký skandál nastal po smrti dvou amerických vojáků v únoru 2012, u kterých byla tato látka nalezena. Postupně došlo v mnoha státech k zákazu užívání potravinových produktů nebo pilulek, jež obsahují tuto syntetickou látku.

V některých státech však dále tuto látku tolerují. Na internetu také můžete narazit na řadu e-shopů, kde firmy celosvětově propagují produkty s DMAA jako efektivní stimulant a populární potravinovou složku, která napomáhá rychleji zeštíhlet a spalovat tuk. V reklamních poutačích se dočtete, že efektivně stimuluje centrální nervovou soustavu, zvyšuje krevní tlak bez zvýšení srdeční frekvence, čehož se dá využít při tréninku v kulturistice. V kombinaci s kofeinem výrazně spaluje tuky a sníží chuť k jídlu. Firmy se brání, že pokud se užívá DMAA v doporučené dávce, nemohou nastat žádné zdravotní komplikace. Uvádějí také, že DMAA je vlastně přirozenou složkou extraktu z rostliny muškát vonný a nebo geraniového oleje. To druhé však nedávný výzkum vyloučil.

Nicméně se rozšířilo užívání DMAA v potravinách pro sportovce a v doplňcích stravy, dovážených z USA. Americké FDA zaslalo výrobcům, kteří tuto látku používají ve svých produktech, varovný dopis. České ministerstvo zdravotnictví také varuje před užíváním těchto produktů s negativním možným dopadem na lidské zdraví.

štíhlá legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

 1. Hanka says:

  Jak může něco hlavní hygienik doporučovat, když je momentálně na neplacené dovolené? Můžete poslat odkaz, ze kterého jste čerpali?

 2. tomáš says:

  Musím potvrdit ze včerejší zkušenosti, že se může jednat u citlivých jedinců o nebezpečný prostředek hlavně pokud se prezentuje jako doplněk stravy tzv: Anabolizér..včera jsem dostal tester od firmy Nutrex Hemo Rage. Jednalo se o cca. 10g prášku, který představoval jednu dávku. No, můžu vám říct, že jsem si to vzal okolo 11 hodiny dopoledne a když jsem šel spát po jedenácté večer tak jsem byl stále tak nakoplý, že jsem nemohl ani usnout. Ale pozor, nejednalo se jen o pocit energie, ale skutečně jsem velice silně pocitoval fyzické účinky téhle drogy. navíc kombinace L .argininu který roztahuje cévy aby se krev a živiny v ní dostaly do svalu, tak tenhle stimulant naopak cévy zužuje!!! pozor na to, netušil jsem že to obsahuje takové látky jinak bych si to ani nevzal..těch 12 hodin naspeadovaných mě za to skutečně nestojí..nechápu jak můžou něco tak silného vůbec prodávat jako doplněk pro sportovce

  • laponec says:

   A to si nezkusil efedrin! Na jaře už dva roky si dávám 3-4týdenní kúru na zhubnutí (2 x 30 mg denně). Žádný problém, jen musím dbát, abych si kapsli vzal aspoň 8 h před spánkem a nebral ji n aprázdný žáludek (moc rychlý a silný nástup).

 3. laponec says:

  Ale abych nezapomněl. Před chvíli jsem četl jak tu zprávu MZČR, tak jinou v Aj, kde se celkem pochopitelně zpochybňovali některé infromace, jakože třeba nebyla prokázána souvislost mezi smrtí těch vojáků a požitím zmiňované látky, apod. Shánějte informace, nenechte se zblbnout. Spousta toho, co se doporučuje, jsou svinstva, spousta toho, co se zakazuje, bezproblémová…

Comments are closed.