Knihy

Praktická příručka o ptácích plus CD s hlasy 96 ptáků. Zaposlouchejte se do jejich zpěvu s nakladatelstvím Alpress

Spread the love
Share

Hannu Jännes, Owen Roberts. Ptáci. Nakladatelství Alpress, 2012.

Pro romantické duše nebo ty, co se chtějí vědět o ptácích více, vydalo nakladatelství Alpress praktickou knížku Ptáci s připojeným CD se zvuky 96 nejběžnějších ptáků našich měst, zahrad a lesů.

Jedná se o praktickou příručku s barevnými fotografiemi a krátkými popisky k danému ptákovi. Zpěv ptáků byl inspirativní pro mnohé skladatele, je uklidňující kulisou přírodního prostředí, setkáváme se s ním nejen na lukách a v lesích, ale i ve městech. A zejména v tomto ročním období jsou jejich ptačí árie slyšet nejvíce. Rozdíl v jejich zvukových schopnostech je však výrazný. Možná znáte zpěv skřivana, kosa, sýkory, ale znáte zvuky labutě, puštíka, lysky, bramborníčka a dalších?

CD, které můžete mít v přehrávači všude na cestách, spolu s knížkou vás naučí přiřadit ten správný zvuk ke konkrétnímu ptákovi. Zvuky na disku jsou pouze očíslovány, ale v knížce je každá stopa přiřazena ke konkrétnímu ptákovi i s komentářem, např.  KULÍK ZLATÝ: „Nejprve se ozývá per-vio, per-vio, píseň vydávaná za letu. Navazuje další namlouvání, opakující se ví-víídli a poté hlasy hnízdících ptáků“, nebo: JESPÁK OBECNÝ „Po sérii výhružného vrčení čurrrréér-ér-ér následuje dlouhý drnčivý trylek. V obou případech se jedná o zpěv.“

Pak budete chodit přírodou a snadno rozpoznáte, který krasavec si právě na větvi zvesela prozpěvuje.

Autor publikace založil cestovní kancelář, zaměřenou na pozorování ptáků. Pobýval ve společnosti těch nejlepších ornitologů, kteří dokázali ptáky pohotově najít a určit podle peří a perfektně se vyznali v jejich hlasových projevech. Jednou se zeptal jednoho z odborníků, proč s sebou nikdy nenosí teleskop. Řekl, že má sice dalekohled, ale téměř ho vůbec nepoužívá, protože 95 procent ptáků rozezná podle hlasu. S touto praktickou příručkou máte nyní také vy možnost naučit se identifikovat přinejmenším 96 nejběžnějších ptáků i se zavřenýma očima.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy