Share

Pardubice si myjí ruce: navýšily počet míst v mateřských školách o 109. Rodiče tak mají druhou šanci v posledních červnových týdnech zapsat své děti do předškolních zařízení. Proč tedy stále panuje vysoká nespokojenost a podepisují se petice?

Není divu, Magistrát města Pardubic si zahrál s čísly. Požádal ředitelky mateřských škol, aby ve většině tříd (nikoliv ve všech) byla navýšena kapacita o jedno dítě. Ve 31 školkách tak po celém městě přibude celkem 109 míst. V žádném případě to však nemůže uspokojit kapacitní požadavky.

Na dveřích školek po prvním kole zápisů visely třeba dvou i třístránkové seznamy dětí, které nemohou být přijaty. Jestliže mateřská škola odmítne desítky dětí a bude moci přijmout maximálně čtyři v náhradním řízení, zdá se celá akce města více než směšná.

Město nejprve nastavilo pravidla a přitom si vůbec nespočítalo a nedomyslelo důsledky. Podle nových podmínek, jak již bylo zmíněno dříve, nyní při zápisu do mateřské školy nerozhoduje zaměstnání rodičů. Znamená to tedy, že matka může zapsat do školky staršího potomka, zatímco s mladším zůstává doma na rodičovské dovolené.

Jestliže však město nemůže zajistit místa, nemělo by ani plánovat velkolepé akce. Rodiče jsou právoplatně rozčíleni. Chybí několik set míst, hypoteticky se předpokládá, že bude uspokojeno na 85 procent žádostí. Město pracuje s procenty, nikoliv však se skutečnými dětmi a rodiči. Při tomto nejlepším závěru však stále zůstává kolem 240 dětí, které nemají šanci umístit se do mateřských škol ve svém městě. Jejich rodiče se dostanou do velmi nepříjemné a těžko řešitelné situace. V případě že mají nepracující babičky a dědečky ve stejném městě, budou nuceni ráno před odjezdem do zaměstnání odvážet děti k prarodičům. Takové štěstí ale nemají všichni. Navíc musíme počítat i s neúplnými rodinami, a jak již bylo řečeno v předchozím příspěvku, nová pravidla zcela diskvalifikovávají matky samoživitelky. Jestliže tyto ženy nebudou moci po skončení mateřské umístit své tříleté děti do mateřských škol, s vysokou pravděpodobností se mohou zařadit do fronty na pracovním úřadě.

Nespokojení rodiče se zároveň nyní mohou setkávat na různých místech (např. v ordinacích dětského lékaře) s peticemi, které žádají město o přehodnocení stávající situace a přihlížení při zápisu k zaměstnání rodičů. Jestliže město skutečně není připravené na nový stav, je velmi nezodpovědné praktikovat nefunkční pravidla.

 

Marcela Stehlíková

  1. Sona says:

    Umím si představit, že většina matek dvou či více dětí uvítá, když může jedno “odložit” do školky a mít pak více času na to mladší dítě a domácnost. Pokud to nejde, tak se nic hrozného neděje. Ale pro matky, které potřebují a mnohdy i musí jít do práce, může být nemožnost umístění dítěte ve školce i existenční záležitost a přinejmenším je to už výrazná komplikace, což rodiče stresuje a jistě to pak pocítí i jejich děti. Tak nevím, možná by se místo slepého vykřikování hesel o diskriminaci měl někdy zapojit zdravý selský rozum. V tomto případě mi totiž připadá, že antidiskriminační úprava přijímacího řízení do školek spíše diskriminuje (matky, kterým končí rodičovská) než aby pomáhala.

Comments are closed.