zdraví

Nejen kvůli Talibanu umírají v Pákistánu děti na spalničky.

Spread the love
Share

Spalničky jsou virem, které přenáší člověk kapénkami, vzdušnou cestou. Toto onemocnění doprovází horečka a vyrážka. Po skončení inkubační doby (cca 14 dnů) se rozvine zánět horních cest dýchacích, rýma, kašel a zánět spojivek. Za další čtyři dny se na pokožce infikovaného objeví červená vyrážka, nejčastěji se šířící od obličeje směrem dolů, která však po několika dnech ustoupí. Postupně mohou nastat různé komplikace, z nichž k nejtěžším patří pneumonie a encefalitida. Až třetina dětí umírá na následky zánětu mozku. Stejné procento dětí ohrožuje obrna, snížení intelektu, postižení či ztráta smyslů apod.

Již několik desítek let proti této zákeřné nemoci probíhá ve světě očkování. V Československu byla vakcinace zařazena do očkovacího kalendáře v roce 1969. U nás se tedy očkuje buď trivalentní vakcínou Priorix proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím nebo od roku 2007 je možné očkovat vakcínou Priorix Tetra, která je navíc účinná i proti planým neštovicím.

Bohužel ne všude po světě mohou být děti plošně chráněny. Před třemi dny vyšla oficiální zpráva o smrti dvaceti dětí v Pákistánu (přesněji v Severním a Jižním Vazíristánu). A to nejen kvůli neustálým válečným zvratům zde děti podléhají této nemoci.

Severní a Jižní Vazíristán patří do sedmi kmenových sdružení, které tvoří FATA (Federálně spravovaná kmenová území), a staly se pevností pro talibanské bojovníky. Zasahují i za hranice Afghánistánu. Žije zde na 3,3 milionu lidí.

Předpokládá se, že nyní je nemocných téměř dva a půl tisíce dětí. V celé zemi se očkuje asi jen 47 procent obyvatelstva, z toho v této oblasti jen 30 procent.

Místní jsou kvůli neustálým válečným konfliktům mezi pákistánskou armádou a Talibanem odříznuti od vnějšího světa a děti jsou ohroženy i dalšími nebezpečnými viry, jimž by se dalo účinně předcházet očkováním.

V uplynulých dvou letech zde bylo zaznamenáno na 125 případů obrny, v letošním roce se eviduje zatím sedm případů. Pákistán, Afghánistán a Nigérie patří mezi země, kde dětská obrna stále existuje v podobě epidemie.

Děti se buď nemohou léčit proto, že se k nim nedostanou žádné léky a lékařská pomoc. V některých případech ale také samotní rodiče odmítají, aby jejich dítě bylo očkované. Venkovní reproduktory žádají všechny obyvatele, aby dopravili své děti na očkování, požádali o podporu místní duchovní vůdce a zároveň je ujišťují, že vakcíny nejsou vůbec proti islámu.

Cílem Pákistánu je, aby se do roku 2015 podle požadavků OSN posílilo očkovaní v zemi až na 75 procent. Zatím se snaží zachránit některé děti, které onemocněly spalničkami v raném stadiu a dostaly se včas do nemocnic, léky dovezenými z Indie.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy