Hobby,  Knihy

Praktická příručka šibori batika z nakladatelství Grada.

Spread the love
Share

Alena Isabella Grimmichová, Šibori Batika. Grada 2012.

Pokud upřednostňujete originalitu a barevnou pestrost, pak vás bezpochyby okouzlí šibori batika.

Ve světě známá technika šibori vznikla sice z japonského shiboru (termín by se dal přeložit jako „mačkání, muchlání, tlačení“) a také Japonci ji dokázali zpopularizovat po celém světě, nicméně toto kouzelné „zdobení“ látek nakonec nemá kořeny v zemi vycházejícího slunce, ale nejspíš v Číně, odkud známe nejstarší záznamy. Zde však již dávno zanikla.

Nezávisle na Japonsku a potažmo Číně můžeme naleznout šibori prvky i v dalších kulturách a zemích, aniž by se odvolávaly na japonský vliv. Místní považují tuto techniku za svou vlastní a nazývají ji svým jazykem, například v Indii pod termínem bandhani, jinde ji dále můžeme nalézt například v Indonésii, Africe apod.

Materiály s technikou šibori působí živým a zářivým dojmem a připomínají blízkost divoké nezkrocené přírody. Nicméně vzory nevznikají náhodně – opakují se, symetricky, asymetricky, jak vyžadujeme, mají svůj princip a jejich „rozpustilost“ je cílená a žádaná.

Asociace s přírodou je na místě: vždyť tato technika je rozšířená v zemích, kde lidé mají bližší kontakt s živým přírodním světem než s betonovými městy a klimatizovanými kancelářemi. Může se to zdát zprvu zavádějící kvůli japonské popularizaci v porovnání s jejich betonovými velkoměsty, avšak šibori není novodobým japonským výdobytkem: první známé japonské šibori pocházejí již z 8. století.

Materiály se různé kroutí, mačkají a po té barví.

Čím tenčí materiál použijete, tím vzory budou jemnější. Silnější materiály nechávají vyniknout sytosti barvy.

Při technice šibori budete potřebovat žehličku, jehly, bavlněné příze, provázky, gumičky, papír, vypratelný fix, mikroténové sáčky, hrnce s pařákem, velké kolíky, malé svěrače, ocet, sůl, batikovací barvy, vodu a látky.

Autorka v publikaci vysvětluje přednosti toho kterého materiálu, jenž při práci zvolíte, zásady barvení přírodních materiálů a barvení samotné.

Vzorů k tvorbě a vlastní kreativitě budete mít nespočet. V nabídce je mandala i půlené mandaly (barevné středově souměrné kruhy a půlkruhy, které jsou velmi oblíbené při batikování), vytvoříte si motýlí křídla a úchvatné pestré květiny, magickou organzu, která na průsvitném hedvábí skutečně vytváří neuvěřitelné tvary jako by z fantazy či mikrosvěta. Naučíte se dále vytvářet karamatsu (japonsky modřín), šité linie, pracnou techniku s hráškem či s kamením a pavučinkové kumo s efektními výsledky a mnohé další.

Postupy jsou pečlivě rozepsané a doplněné o fotografie krok za krokem. Můžete mít knížku stále po ruce po celou dobu tvoření a vyrábět si tak originální kousky, které v okolí nemá žádná jiná žena.

Alena Isabella Grimmichová se profesionálně věnuje výtvarné činnosti a zvláště textilním technikám. Můžete rovněž navštívit její webové stránky zde.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy