líbí-nelíbí

Matka nahrála na Facebook fotografie svého novorozeného syna. Facebook ji zablokoval.

Spread the love
Share

Jestliže se vám nelíbí nějaká stránka na Facebooku, stačí nahlásit její škodlivost a v případě odeslání těchto požadavků od více lidí, Facebook stránky zablokuje. Jeden člověk ještě může vyjadřovat svůj vlastní subjektivní postoj, který zdaleka nemusí být v rozporu s etickými zásadami společnosti. Předpokládá se však, že když se sejde více hlasů, je důvod více opodstatněný.

Opodstatnění však může a nemusí být relevantní. Někdy se lidé jen společně domluví, jak by jiného uživatele mohli z různých důvodů (například pomsty, ze žertu apod.) poškodit a velice snadno tak zajistí jeho dočasné zablokování profilu.

Podobně ale z morálnějšího hlediska lidé blokují a Facebook poté odstraní stránky, které naplňují skutečnou podstatu, jako například témata násilí a hrozby, sebepoškozování, šikany a obtěžování, projevy nenávisti, nahotu a pornografii a tak dále. Před pár týdny bylo na českém webu například zrušeno několik stránek, zobrazující týrání zvířat.

Na americké straně před pár dny zaznamenala jedna uživatelka neoprávněné pozastavení některých aktivit na svém účtu.

Heather Walkerová se rozhodla zveřejnit fotografie svého novorozeného syna.

Dítě se narodilo s anencefalií, s vrozenou rozštěpovou vadou, která je charakteristická defektem měkkých i tvrdých tkání lebky (Miminku tedy chybí část mozku a lebky). Jestliže je plod poškozený anencefalií, většinou odchází samovolně z těla potratem, výjimečně se narodí dítě živé, ale po té přežívá jen po krátkou dobu. Tato porucha vzniká v těhotenství v období mezi 23. a 26 dnem.

Syn, který se narodil spíš zázrakem, však žil jen osm hodin. Přesto ho rodiče Walkerovi z Tennessee  chtěli mít zvěčněného na památku a požádali profesionálního fotografa, aby jej vyfotil společně s rodinou a přáteli.

Aby nebylo vidět znetvoření, způsobené anencefalii, rodiče nasadili děťátku klobouček a něžně ho objímali a usmívali se na něj.

Reakce lidí na Facebooku už tak nešťastné Walkerovi dost šokovala. Vyjma toho, že jsou bez zdravého živého syna, dostávali dost nepříjemné a hrubé zprávy. Matka se brání: copak nesmím sdílet fotografie krásného Božího stvoření?

Facebookem v důsledku reakcí ostatních uživatelů byla opakovaně žádána, aby snímky odstranila. Walkerová tak neučinila a Facebook ji znemožnil nahrávání dalších fotografií. Walkerová však uvádí, že jí byl účet zcela zablokován.

Rodina se mediálně bránila. Facebook tedy přezkoumal jejich požadavek a nyní může svůj účet užívat jako předtím.

V tiskové zprávě bylo uvedeno, že zástupci firmy„dospěli k závěru, že fotografie neporušují naše pokyny a byly odstraněny omylem. Facebook je místem, kde téměř miliarda lidí sdílí více než 300 milionů fotografií denně. Náš specializovaný uživatelsko operační tým prověřuje denně miliony kusů s tímto obsahem, aby pomohl Facebook udržet bezpečný pro všechny věkové hranice.“

Facebook se rodině omluvil a dodal: „Přidáváme rodině naši nejhlubší soustrast a upřímně se omlouváme za způsobené nepříjemnosti.“

Facebook dodal, že Heather Walkerová nikdy neměla pozastavený účet, jak se domnívala, pouze jí společnost zablokovala nahrávání dalších fotografií. To se děje automaticky, jakmile uživatelé ohlásí nevhodný obsah na sociální síti.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy