zdraví

Muži v menopauze? V boji proti obezitě může pomoci zvýšení hladiny testosteronu.

Spread the love
Share

Jedním s příznaků klasické ženské menopauzy je mimo jiné časté přibývání na váze. Postava se mění, žena může pociťovat výraznější bušení srdce, návaly horka, nespavost, nervozitu, deprese, podrážděnost a další nepříjemné změny, nicméně těmito stavy netrpí v zásadě všechny ženy.

S podobnými problémy se prý podle některých odborníků setkávají také někteří muži, nikoliv tedy veškerá mužská populace po středním věku a ve stáří. Vyjma různých průvodních jevů také oni v pozdějším věku začínají tedy tloustnout.

Podle nového výzkumu bylo zjištěno, že pokud je mužům s nízkou hladinou testosteronu injekčně vpichován hormon, mohou postupně výrazně zhubnout.

Bylo zjištěno, že v průměru za pět let muži shodili 16 a více kilogramů.

Nicméně zajímavé je, že na tento princip vědci přišli zcela náhodou. Původně řešili jiné zdravotní problémy svých pacientů (jako je erektilní dysfunkce, únava, nedostatek energie) a příjemným vedlejším efektem byla ztráta nadváhy, užší pas a nižší krevní tlak. Nicméně léčba sebou nenese jen samá pozitiva. Nežádoucím efektem je zvýšené riziko karcinomu prostaty.

Skeptici namítají, že není jisté, zdali tito lidé skutečně hubli výlučně kvůli testosteronu. Možná že zvýšená hladina hormonu jen obnovila jejich energii a muži změnili své chování k vyšší fyzické aktivitě. Podle nich by bylo lepší, kdyby starší muži snížili příjem kalorií a sportovali. Ležet doma na gauči a jen se spoléhat na účinky léčby může být také zavádějící.

Studie se zaměřila na 115 obézních mužů ve věku 38 až 83 let, kteří měli nízkou hladinu testosteronu. Dostávali v intervalech po 12 týdnech injekce s hormonem. Výzkum platila firma, která vyrábí produkty s testosteronem a ta také uvedla, že vedlejším efektem při zvyšování hormonální hladiny je vyšší riziko karcinomu prostaty.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy