zdraví

Průlom v boji proti HIV. Pilulka Truvada jako preventivní lék pro zdravé lidi.

 Ve Spojených státech nejspíš již ve čtvrtek nastartuje průlomový historický bod v boji proti HIV, respektive v prevenci této nemoci. Doposud existovaly jen „přirozené“ preventivní kroky, jako např. chráněný pohlavní styk či jednorázové injekční jehly apod.

Ve čtvrtek budou Federální regulátoři léčiv (FDA) jednat, zdali legálně povolí lék Truvada jako preventivní léčivo pro lidi, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy HIV při pohlavním styku.

Tento lék je účinný pouze v případě, že se užívá dlouhodobě a pravidelně každý den. Ještě před schválením FDA již mnozí lékaři v USA Truvadu předepisovali pro prevenci; jinak dosud plnil úlohu jen jako lék už proti samotné infekci.

FDA si slibuje, že užívání léku by mělo vyjít levněji, než léčba HIV nemocného, který postupně zároveň ztrácí svou ekonomickou hodnotu na trhu.

Podle výzkumů denní dávky Truvady snižují riziko infekce u zdravých homosexuálních a bisexuálních mužů o 44 procent, u heterosexuálních párů až o 75 procent v případě, že jeden partner byl HIV pozitivní.

Není však ještě jisté, kdo vlastně bude mít nárok na lék. Bude to plošné rozhodnutí, nebo nárok budou mít jen homosexuální a bisexuální muži, či každý člověk, jehož partner či partnerka jsou HIV pozitivní?

Zlatý kondom

Je to „pilulka“ pro prostituty a prostitutky? FDA rezignuje: nevěru se zrušit nepodaří a ne každý má po ruce kondom. Nabíledni je tedy chemie? Uživatel však musí být velmi obezřetný – je potřeba si vzít pilulku každý den. Jinak je lék neúčinný. To je právě jeden z důvodů, proč někteří lékaři nesouhlasí se zavedením Truvady pro tyto účely. Podle nich je stále nejlepší ochranou kondom a spoléhat se na „chemii“ může vést k více nezodpovědnému jednání.

Věř tomu, udělej to.

Zatímco FDA řeší situaci u dospělých, OSN dnešního dne vyhlásila kampaň v globálním boji proti dětské HIV s datem do roku 2015. Cílem je také zajistit, aby děti, jejichž matky jsou infikované, zůstaly zdravé.

Výkonný ředitel tohoto Programu, Michel Sidibé, v tiskové zprávě uvedl: „Máme úžasnou možnost změnit svět.“

Každoročně onemocní HIV na 390 000 dětí a každý rok zemře na 42 000 nakažených žen v komplikaci s těhotenstvím.

Nová kampaň: „Věř tomu. Udělej to.“ Byla schválena světovými lídry minulý rok. Projekt podporuje herečka Naomi Watts a zpěvačka Annie Lennox, které je  spolu s dalšími (např. Whoopi Goldberg) na propagačním videu.

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Průlom v boji proti HIV. Pilulka Truvada jako preventivní lék pro zdravé lidi.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy