zdraví

Noční křeče netrápí jen těhulky. Jak vznikají a co s nimi?

Spread the love
Share

V posledním trimestru těhotenství nadšení z velkého břicha už dávno pominulo. Než jste ho měly, strašně jste se na něj těšily. Teď, když už je tady, už abyste měly porod za sebou. Ty, co nebylo těhotné, nepochopí. „Vždyť je to tak roztomilé! Těhotné maminky jsou tak dojemné!“

Ale vy neježe se nemůžete už po tak dlouhých měsících dočkat svého nového přírůstku v rodině, ale často trpíte příšernými bolestmi zad, otoky a hlavně křečemi. V noci se těšíte na poklidný spánek, ale nejpozději od posledního trimestru se s ním na řadu dalších měsíců můžete rozloučit. Po porodu vám noční chvilky vyplní kojení nebo pláč miminka, před tím – jakmile konečně povolí záda nebo naleznete nějakou příhodnou polohu, kde je to snesitelnější a světa netrpělivé mimčo přestane kopat – najednou vás ze spánku vytrhne silná palčivá bolest v lýtkách a prstech dolních končetin.

Proč máme tak urputné křeče? A co s nimi?

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Někteří odborníci doporučují při bolestech různé masírování a protahování. S tím ale nesouhlasím – s každým protáhnutím a masáží mám pocit zaříznuté žiletky a stěží v sobě udržím slušná slova. Můj nejosvědčenější způsob je vzepřít se a prudce se na bolestivou nohu postavit. Člověku se nechce, protože má pocit, že ho tlak na bolavou nohu skolí, ale překvapení je na cestě – bolest v mžiku povolí.

Křeče prožívají nejen těhulky, ale trpí jimi i další lidé. Někdy stačí prudce přibrat nebo vykonávat den předtím namáhavější činnost. Víte také, že jakmile nemáte nohy v teple, studené se rády skroutí křečovitou bolestí.

Jistý mýtus říká, že křeče způsobuje nedostatek soli. Za tuhle pověru mohou topiči, aniž jsme si toho dnes vědomi. Bylo prý zjištěno, že asi před sto lety právě oni často trpěli křečemi. Jak přikládali do ohně, tak se u toho pořádně zapotili. Předpokládalo se tedy, že potem odchází značné množství soli, respektive sodíku.

Tento názor však nebyl zatím nijak vědecky obhájen. Obecně víme, že v současné době lidé spíše trpí nadmírou soli a můžete žít sebezdravěji, přijde poslední trimestr a s ním bohužel i útrpné noci.

Přesolovat se začalo až posledních několik desítek let s nárůstem rychlého občerstvení, brambůrek, hranolek a podobných nezdravých dobrůtek. Pokud by byla skutečně příčina v nedostatku soli (sodíku), nejspíš by to znamenalo, že naši předci ustavičně trpěli křečemi. Navíc jak lze potom pochopit křeče studených nohou, které se nestačily ani zapotit?

Doposud se vlastně vůbec neví, co křeče způsobuje. Někteří odborníci tvrdí, že za vším může slabý pitný režim a nedostatek minerálů, zejména hořčíku. Trpíte-li tedy v těhotenství nepříjemnými křečemi, váš gynekolog vám může předepsat léky s obsahem hořčíku.

Prevencí před nočními bolestmi jsou také před spaním namasírovaná sportovně namožená lýtka chladivým masážním krémem a jinak při samotném spaní udržování nohou zejména v dolní části v teple a volně (tj. nenapínat svaly).

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy