Glosy

Moje velká tustá cikánská americká svatba. Američané se seznamují s romskou komunitou prostřednictvím TLC.

Spread the love
Share

Ještě než se stihnul pořádně rozjet, už se stal hitem. Mluvím o dokumentárním seriálu na TLC: Moje velká tlustá americká cikánská svatba (My Big Fat American Gipsy Wedding). Dokumentární seriál, inspirovaný britskou verzí, debutoval 27. 4. na americké půdě.

Trailer  s podtextem „Poprvé v americké historii odhalují Romové své domovy, pracoviště, sociální kruhy a oslavy. Zapomeňte na předsudky o romské černé magii, na bitky, honosná auta a exotické svatby.“ A dále ve videoklipu pyšně hlásí: „Je 100% Róm a je na to hrdý.“

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

TLC sledovala přes milion amerických romských domácností. Říká, že jejich společnost je jiná, je skrytá, separovaná od většinové společnosti. Setkává se zde moderní svět s tradicí a běžným Američanům je jejich komunita neznámá.

Americká kabelová televize TLC vychází z původního názvu The Learning Channel a také se zpočátku zaměřovala na vzdělávací obsah. Od roku 1991 je ve vlastnictví Discovery Communications, tj. stejné společnosti, která provozuje Discovery Channel, Animal Planet a The Science Channel, stejně jako další vzdělávání s celodenním provozem sítě. TLC dováží značné množství programového materiálu ze Spojeného království většinou prostřednictvím své mateřské společnosti, která má vazby na BBC. (zdroj wikipedia)

Velká tlustá cikánská svatba vznikla původně jako dokumentární seriál britské televize, vysílaný na Channel 4. Jednalo se o pohled na svět Romů a irských kočovníků v dnešní Británii. První díly se odvysílaly v únoru 2010, druhá série běží od února 2012.

Právě tímto dokumentem se nechala inspirovat americká kabelovka TLC a spouští svůj seriál Moje velká tlustá americká cikánská svatba.

Britská verze kromě pochval získala i kritiku. Byla slyšet slova, že jde jen o zkreslování skutečnosti, že takoví jsou možná jen ti lidé před kamerou, ale ne celá komunita. Přesto seriál připoutal k obrazovkám značné množství diváků. Na druhou sérii se dívalo přes sedm milionů. Lidé se zajímali o život Romů a irských kočovníků více než o 2011 BRIT Awards (sledovanost zhruba 4,8 milionů diváků).

Američané byli okouzleni a chtěli totéž na svém kontinentě.

Ale podle výkonného producenta Davida Hermana ve Spojených státech natáčení nebylo tak jednoduché. I s přípravami zabralo více než rok, ale Herman říká, že to bylo „fantastické. Každému, kdo na tom pracoval, se to líbilo.“

Ve Spojených státech žije přes milion Romů, kteří pocházejí ze všech koutů Evropy, ponejvíce z Velké Británie, Rumunska, Srbska a Ruska.

Nadšený tým s vypracovaným plánem projížděl mnoho lokalit po zemi, těšil se, jak pozná tajemný svět, jenže ouha. Místní Romové jim nevěřili a nechtěli je pustit mezi sebe. Nakonec nezbývalo nic jiného, než sehnat prostředníka, který pochází z jejich řad a vysvětlí jim skutečný záměr.

Mezi americkou společností a romskou komunitou totiž existuje velmi tlustá čára.

Američané si většinou myslí, že Romové žijí hlavně v Evropě a ne ve Spojených státech.

Kde se tedy nacházejí jejich komunity v USA? Jsou v Ohio, Georgia, v Severní Karolíně a v Západní Virginii. Jejich životy jsou protkávány s moderním stylem i tradicí. Podle TLC se rodiny snaží, aby na svou kulturu ani jejich potomci nezapomněli. Ale nejsou to Romové v karavanech, brázdící cesty od města k městu – jak si dokonce někteří dnešní Američané myslí – TLC říká: „Mohou pracovat ve stejné kanceláři, v provozovně, ve stejném obchodě s potravinami jako vy, ale jak (dokument)… ukazuje, jejich životy jsou odlišné.“

Čtrnáctileté holky už vyhlížejí manžela, rodiny společně plánují večeře i pro stovky bratranců a sestřenic. A čelí každodenní diskriminaci kvůli svému původu, říká TLC.

Další videoklipy britské verze naleznete zde.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy