Spread the love

V Kolumbii desetiletá holčička z domorodého kmene Wayuu porodila zdravou dceru. Stala se tak jednou z nejmladších matek v historii

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Dívka vůbec netušila, co se děje. Přijela do nemocnice z města Manaure celá uplakaná s tím, že má strašné bolesti v břiše. Po prohlídce lékařem šla okamžitě na sál. Rodila císařským řezem. Novorozeně vážilo dvě a čtvrt kilo.

Jméno otce holčička neřekla. Kolumbijská vláda bohužel v této věci nemůže nijak zasáhnout. Domorodé kmeny mají vlastní pravomoce.

Video ve španělštině

Nicméně v této latinskoamerické zemi není nic neobvyklého, když se žena stane matkou ještě před svou zletilostí. Pro takové holčičky je to však velmi složité. Nejen když si uvědomíme, že začala předčasně sexuálně žít, ale také samotný porod je pro ni velmi nebezpečný. Její pánev ještě není dostatečně velká, aby mohla přirozeně rodit.

Tyto dívky a jejich plod jsou také ohroženy preklampsií, onemocněním placenty, které se projevuje zvýšeným krevním tlakem, nárůstem hmotnosti a bílkovinami v moči, dále například rozpadem červených krvinek a špatnou funkcí jater. Žena si často stěžuje na bolest hlavy nebo poruchy vidění, může dojít ke křečovitému stažení cév v mozku a těhotná pak upadá až do bezvědomí.

Tělo děvčátek není připravené na těhotenství a ani psychický vývoj pro následnou péči o novorozeně. Nicméně, dívka může přijít do jiného stavu, jakmile začne ovulovat, což se děje ve stále mladším věku. Podle oficiálních zpráv kolumbijské dívky menstruují v průměru od dvanácti a půl roku. Asi jen 13 procent dívek menstruuje před 11 rokem a tyto dívky mají také sexuální zkušenosti.