Glosy

George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon a další chtějí svět upozornit na masová zvěrstva a skončit s nimi.

Spread the love
Share

George Clooney svůj boj za lidi v Súdánu myslí velmi vážně. Nedávno proběhly zprávy ohledně jeho zatčení a tajném výletě do Súdánu – více zde:

George Clooney byl ve Washingtonu zatčen za občanskou neposlušnost.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Humanitární krize, o níž je řeč, se nachází v oblasti Nuba, kde se nevinní lidé musí schovávat v jeskyních, neboť vraždění lidí je zde na denním pořádku. Nuba se říká lidem, kteří žijí v jižním Súdánu. Nejedná se však o jeden celistvý národ, ale mnoho kmenů, kteří hovoří různými jazyky. Bydlí v hliněných chatrčích, mají svá hospodářská zvířata (kozy, slepice, osly a další). Jsou převážně zemědělci a pastevci.

Zatčení, které proběhlo tento týden, může v někom vyvolat pocity, že celebrita jen na sebe upozorňuje, ale tak to není. George Clooney se zaměřuje na Súdán dlouhodobě. Podívejte se například na stránky zde. V lednu 2011 se například George Clooney spolu s ex-prezidentem Jimmy Carterem zúčastnil jako mezinárodní pozorovatel referenda za nezávislost Súdánu.

Před krátkou dobou se G. Clooney vrátil z Nuby ze Súdánu (video zde). Navzdory úspěšnému referendu z roku 2011, severní vláda Omara Bašíra stále na tomto území vraždí nevinné místní obyvatele. U  Mezinárodního trestního soudu byl v roce 2008 generálporučík Omar Hasan Ahmad al-Bašír souzen jako válečný zločinec; byl obviněn ze zločinů proti lidskosti, válečných zločinů v Dárfúru a z genocidy. Je však nepravděpodobné, že ho súdánská vláda dobrovolně vydá. Navíc s rozhodnutím soudu nesouhlasí Africká unie, Liga arabských států, Hnutí nezúčastněných, Rusko a Čína. Podle WikiLeaks súdánský prezident také zpronevěřil 9 mld. dolarů. Al-Bašír (68) se dostal k moci už v roce 1969 v nekrvavém vojenském puči, za jeho vlády však mnoho krve vyteklo a stále teče.

George Clooney je spoluzakladatelem organizace Not on Our Watch Project, která se snaží upozornit celý svět na místa naší planety, kde se konají masová zvěrstva a napomohla tak k jejich ukončení. Není jejich cílem vytvářet humanitární pomoc nebo ochranu pro vysídlence a podobně. Chtějí probudit státní a mezinárodní orgány k okamžitým opatřením, aby se zabránilo ke krvavým masakrům a umírání nevinných lidí.

Vedle George Clooneyho patří k zakladatelům také Brad Pitt, Matt Damon, Don Cheadle a další.

Jedno z mnoha videí, které ukazuje nasazování pout a odvádění do policejního vozu.

Dnes bude hovořit George Clooney o Súdánu živě na televizi Fox News.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy