Spread the love

George Clooney byl dnes ve Washingtonu zatčen za občanskou neposlušnost kvůli na demonstraci, odehrávající se na půdě súdánského velvyslanectví. Svou účastí chtěl upozornit na humanitární krizi v Súdánu a apelovat na ukončení strašné tragédie v jižní části této africké země. 

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Možná znáte George Clooneyho jen jako úspěšného a charismatického herce. Ale Clooney je také horlivým aktivistou za práva homosexuálů (zde: George Clooney a Brad Pitt hájí homosexuální sňatky.) a další společensko-politické aktivity, ale již delší dobu se hlasitě ozývá kvůli nefungující humanitární pomoci v jižním Súdánu.

Několikrát tuto zemi navštívil a podle jeho slov „Nejlepším odhadem je, že zemře několik desítek tisíc lidí hladem… to není hlad, to je uměle vyvolaná tragédie vládou v Chartúmu, která tyto lidi opustila.“

V poutech odveden byl americký herec i  se svým otcem a mnohými dalšími aktivisty po té, co po třikráte ignoroval varování policie, aby demonstranti opustili půdu velvyslanectví. Mezi zatčenými byl mimo jiné nejstarší syn Martina Luthera Kinga – Martin Luther King III, a někteří kongresmené. Policie George Clooneyho propustila po třech hodinách a  zaplacení pokuty 100 dolarů.

Tato demonstrativní mediálně přitahovaná akce se konala den po té, co americký prezident Barack Obama v Bílém domě jednal o tíživé situaci v Súdánu.

Clooney vyzval súdánskou vládu, aby zprostředkovala humanitární pomoc a přestala náhodně zabíjet nevinné muže, ženy a děti.

Před nedávnem George Clooney odcestoval tajně s malou skupinou do Súdánu (viz video níže), kde se pravděpodobně stal svědkem raketového útoku.

Podle OSN zemřelo kvůli súdánskému konfliktu 300 000 lidí a 2,7 milionů ji bylo vysídleno.

Na internetu se začali šířit podporující hlasy za „občanskou neposlušnost“, objevují se v komentářích pod příspěvky, na Facebooku a twitteru. Někteří lidé Clooneyho obdivují, jiní doufají, že zaměření pozornosti na celebritu více zviditelní súdánskou krizi a dojde ke skutečnému řešení.

Po propuštění říká Clooney novinářům, že humanitární akce do Súdánu musí být zahájena co nejdříve, jedná se o „nejhorší humanitární krizi na světě“. Vláda Chartúmu musí „zastavit náhodné zabíjení svých vlastních nevinných mužů, žen a dětí“ a  zastavit jejich pomalé umírání vyhladověním.

Jako svědek súdánské tragédie potvrdil, že lidé se ze strachu schovávají v bezpečí jeskyní. Přitom tito lidé nepatří do jeskyní, jsou to farmáři s nejstarší společenskou kulturou na světě. Ale v zemi vládnou jen vraždy, strach a hlad.

Konflikt začal kvůli ropě, na kterou je devastující jižní Súdán bohatý a loni v červenci se kolem hranice této oblasti rozpoutala válka. Clooney vyzval Spojené státy, aby se společně s Čínou, hlavním odběratelem súdánské ropy, zapojily do humanitární akce a zastavení této krize.