Vaše příběhy a názory

Je svět “špatný” nebo “dobrý”? Mohu to nějak změnit?

Spread the love
Share

Čím je 21. století svérázné? Jak byste ho popsali, při výstupu ze stroje času svým praprapředkům? Svět je digitalizovaný, stěží pochopí, co je to digitalizovaný. Služby vyhrály nad průmyslem, který předtím pohltil zemědělství. Taky to nepochopí. Jak mohou světu vévodit nehmatatelné hodnoty, a to tu ještě není řeč o autorských právech.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Mladí lidé sedí u počítačových her a moderní války se vedou v podobném duchu. Lidé jsou „citlivější“ – pohled na krev jim odvrací tvář; ne každý snese vidět na vlastí oči kuchání zvířete či jen zabití zvířete. Ten, jemuž nevadí krev, již není dobrým hospodářem, ale nejspíš má v sobě skrytou úchylku. Tak pokročil humanismus, že to, co nazýváme úpadkem, že se rozčilujeme, jak jsou lidé k sobě krutí a zlí, je ve srovnání s našimi praprapředky nepochopitelné.

Není pravda, že jsou lidé na sebe zlí. Naopak, jsou čím dál více k sobě otevřenější, přátelštější a zdvořilejší. A proto každá odbočka, nejlépe připepřená medializací, zdůrazňuje výjimky – že svět je lhostejný a zlý.

Svět by mohl být ještě lepší, ale čím více budeme „citlivější“, tím více si říkáme o zánik. Čím více budeme počítat s tím, že všichni jsou přátelští a otevření, tím více nebudeme schopni nést negativní zásahy.

Vždycky říkám: žijte optimisticky, neboť radost ze života vás udrží dlouho mladé a zdravější a také budete déle na tomto světě. Ale nežijte naivně! Optimismus není stupněm naivity. Stále mějme na mysli, že ne všude a ne všichni jsou nakloněni tomu, že svět by měl být přátelský ke všem.

Také se někdy optimismus, radost ze života, nečekaně překlene v nudu: že se vlastně vůbec nic pořád neděje a že někde může být lépe. A pak už to je jen krůček k závisti. To je takový „neživený“ optimismus.

Je dobré si vždycky uvědomit, jak se báječně máme. V našem pásmu ženy nemusí podstupovat devastující obřízku, nemusí trpět jho násilí od mužů, mohou si vybrat, kdy budou rodit děti. Bydlíte v teple, v suchu a máte jídlo v lednici. Prádlo vypere pračka, teď sedíte u počítače a čtete tenhle článek – máte elektriku, počítač a internet.

Mohlo by být líp. Nemůžeme všechno změnit – ještě nedokážeme ovlivnit vrozené predispozice a vady, ale jednou ano. Nedokážeme mnohdy rychle spravit zlomené srdce, i to potřebuje svůj čas.

Ale můžeme žít nejlépe, jak to jen dokážeme: proč házet peníze do výherních automatů? Proč je propíjet v hospodě? Proč ignorovat hlasy své rodiny? Proč si spolu nesednout a nezačít se bavit? Kde může být lepší zázemí než doma?

Jen my společně jsme schopni si to celé zničit.

A jen my společně to můžeme napravit.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy