Kultura

Ve světě se 4D kina stěhují ze zábavních parků do kinosálů a nabízí celovečerní trháky. V Česku si ještě počkáme.

Spread the love
Share

Do Velké Británie do Glasgow dorazilo první 4D kino, které nabídlo jako první celovečerní filmový a „třesoucí“ se zážitek s Disneyho Johnem Carterem. Konstrukce tohoto 4D kina nabízí 35 vibračních sedaček. Ve Velké Británii v příštích měsících budou instalovány dalších pět kin a o něco déle ještě dalších 24.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Není to poprvé, co se filmový průmysl snažil přilákat diváky s dalším novým experimentem. Vždyť takhle začínalo i 3D kino.

Vzpomínám si na pojízdná kina z devadesátých let, která nabízela třesoucí se a kymácející se sedadla při pohledu na jízdu na horské dráze, která se promítala na nevelkém plátně. Lidé křičeli, po pár minutách bylo po všem.

Do sálů přišly také experimenty s vůněmi, ale ty stejně jako předchozí vrzající židličky si diváci příliš neoblíbily.

A že prvotní počiny se datují již do 30. let minulého století.

Poprvé se vibrační zařízení použilo v roce 1959 při promítání hororu Tingler.

Vyděšení diváci sledovali patologa Warrena Chapina, ježto pitval popravené vězně. Nastolil teorii „strachu“ jako důsledek vlivu jakéhosi tvora uvnitř nás samotných. Aby dokázal svou hypotézu aplikoval při jednom ze svých pokusů LSD do hluchoněmé dívky Marthy, aby v ní vyvolal noční můry.

V roce 1981 dostali diváci do ruky čichací kartičky, aby získali aromatický zážitek při sledování komedie Polyester. Možná proto, že už na samém plakátu k filmu je obří nos. Komedie si vzala na mušku předměstskou ženušku, která zjistí, že její manžel se živí pornografií, její dcera je těhotná a synáček si rád přičichne k nohám. A tak obtloustlá ženuška propadá alkoholu a nalézá dočasné štěstí v novém milenci.

Podle informací Guardiinu, 3D kina „ztrácí lesk“ – příjmy ze vstupného klesají. Lidí chtějí inovaci. Když přišel Avatar do kin, lidé šíleli a prudce vzrostly zisky z promítání. Filmoví tvůrci byli nuceni přizpůsobit se novému trendu a tak nabízeli právě v 3D verzi jeden „trhák“ za druhým. Jenže diváci v sedačkách dlouho nevydrželi. Harry Potter, Transformers, Lion King, Kung Fu Panda 2 a tak dále. Možná toho bylo na diváky až příliš. Zájem klesl téměř na polovičku.

Podle analytiků před lety diváci mířili do kin jen proto, aby se podívali, jak 3D film funguje a jaký to je doopravdy zážitek. Nyní 3D móda už vychladla.

Jestliže se má filmový průmysl udržet v přitažlivých číslech, je potřeba přijít s něčím novým. 4D kina jsou vlastně jen logickým vyústěním stávající situace. Nicméně – jak dlouho vydrží zájem, než se diváci dostatečně v sedačkách „natřepou“?

V České republice se již několikrát také objevila 4D kina. Například první simulátor byl spuštěn při konání FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 v Babylonu. Tehdy vyjma pohybu sedadel byly divákům nabídnuty i další smyslové požitky. Stejné mobilní simulátory byly také ve Skotsku, Rusku, Španělsku a v Turecku.

Dalším 4D kinem se chlubí pražský Dinopark.

V českých podmínkách se jedná o krátké filmy, často charakterem související s danou zábavní atrakcí. S celovečerními filmy s 4D zážitkem se zde ještě nesetkáme.

Nicméně v mnoha státech světa – u kterých byste to možná ani nečekali – v Thajsku, Mexiku, Hong Kongu, Nepálu, v Jižní Koreji či v Indii nabízí tato kina sledování  Avataru či dalších celovečerních úspěšných filmů. Vedle 3D obrazu a pohyblivých sedaček nabízí efektivní simulace deště, větru. Můžete být tedy pokropeni z vodního spreje či se vám lehce zacuchají vlasy ze vzduchových trysek.

Simulátor podobný novému ve Velké Británii se nyní nachází také v USA, Kanadě, Japonsku, Německu, v Austrálii a na Novém Zélandu.

Pomůže však 4D film nalákat diváky do kin na delší dobu? Obávám se, že tento styl zábavy zalepí díru jen na krátký čas. Myslím, že to bude chtít se hodně rychle připravit na další inovaci. Co takhle sledovat film ze všech úhlů i ze zadu? 😉

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy