Kultura

George Clooney a Brad Pitt hájí homosexuální sňatky.

Spread the love
Share

George Clooney hájí práva homosexuálů. Na jevišti ho mohli Američané vidět spolu  Bradem Pittem, Martinem Sheenem, Christine Lahti a dalšími v režii Roba Reinera ve hře „8“, která byla sepsána na motivy Návrhu 8, který stojí proti manželství lidí stejného pohlaví. V sobotu večer bylo divadlo Wilshire Bell zcela vyprodané. Co přilákalo diváky? Hvězdné hollywoodské obsazení nebo problém homosexuálních párů, kteří mají v USA rozdílná práva stát od státu?

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Ať tak či onak, jestliže mohli Clooney či Brad Pitt napomoci dobré věci svou slávou, pak jen dobře.

Hra proběhla formou „čtení“. Herci čtou ze svých skript, stojíce před soudem. Nejedná se o žádnou zarputilou přednášku, ale o vtipný večer. Upřímný smích je slyšet z řad diváků. Hru můžete zhlédnout zde (technicky hra začíná zhruba od 31 minuty, předtím jsou různé zpravodajské komenty)

Hra „8“ je založena na skutečných přepisech ze závěrečných řečí u Federálního soudu, který nakonec zrušil Návrh 8, iniciovaný v Kalifornii, jenž se snažil vzít homosexuálům a lesbičkám ústavní práva.

Divadelní hra je sarkastickým téměř přesným přepisem trapné situace, kterou sic v odlišném znění, ale přesto cítíme tu blízkost, poznali na vlastní kůži v jiné sarkastické hře „Ivánku, kamaráde“ z fotbalového prostředí.

„Návrh 8“ měl eliminovat (a i toto slovo zde zaznělo) práva lidí stejného pohlaví, kteří by vstoupili do svazku manželského.  Iniciativa probíhala v listopadu 2008 a vnesla návrh zanést do kalifornské ústavy bod, který uvádí, že „v Kalifornii je platné nebo uznávané pouze manželství mezi muže a ženou.“

Bohužel bigotní neústavní přístup zvrátil Kalifornský nejvyšší soud, který uvedl, že i homosexuální páry mají právo na sňatek. Odpůrci tvrdili, že pouze heterosexuální manželství bylo základem společnosti, že je nepřípustné, aby se děti na školách učily o sňatcích homosexuálů jako o něčem, co je v naprostém pořádku, že homosexuálové nemají právo na sňatek. Na druhou stranu stojí ti, kteří tvrdí, že upjaté názory jsou už zastaralé, že všichni mají stejná práva, že rovnost před zákonem je základní ústavní zárukou.

Rozepře však nebyly jen ústní, na petici se objevilo přes milion podpisů a akce také stály mnoho milionů dolarů. Každá skupina si musela platit před volbami svou kampaň a právě Návrh 8 se stal nejvíce financovanou kampaní, jež překonala jakoukoliv předešlou kampaň v zemi, vyjma volby prezidenta.

Po volbách došlo v Kalifornii k mnoha demonstracím, každá strana zpochybňovala, co se zpochybňovat dalo. K Nejvyššímu soudu v Kalifornii došlo mnoho žalob. Soud od soudu pokračoval problém –  soudní verdikt z roku 2010 se postavil proti Návrhu 8,  ale neznamenalo to konec boje. Jelikož vítězný soudce z roku 2010 byl gay, proces pokračoval. Poslední soudní proces proběhl 7. února 2012 a ten znovu potvrdil, že Návrh 8 je protiústavní. Ale to není ještě konec. Homosexuální páry v Kalifornii nemají ještě vyhráno. Homosexuální sňatky, které vznikly  před Návrhem 8, jsou sic ústavně platné, jenže… Jak se žije homosexuálním párům v zemi, která si zajistila přes milion podpisů na petici proti manželství lidí stejného pohlaví? Leč o regulérnosti petice zazněly také značné pochyby.

Kampaň na podporu Návrhu 8 stála před volbami 39,9 milionů dolarů. Kampaň proti Návrhu 8 stála 43,3 milionů dolarů. Lidé také přispívali s pocitem, že svými penězi bojují za správnou věc.

64 000 lidí z 50 států USA a více než dvaceti zahraničních zemí přispělo v této věci více než 83 milionů dolarů. Příspěvky proti homosexálním sňtakům přišly nejvíce z Utahu.Někteří senátoři točili videa a vydávali prohlášení proti manželství lidí stejného pohlaví. Do akce se zapojila mimo jiné také římsko-katolická církev, Mormoni, ortodoxní americké židovské sbory, Pravoslavná církev, evangelíci atd. a pochopitelně podpořili Návrh 8: homosexuální manželství v žádném případě. Některé náboženské obce však stály proti Návrhu, byli to například diecézní biskupové, rabíni, mnoho židovských skupin (jako Mosaic, Národní rada židovských žen, Americký židovský výbor apod.)

Odpůrci Návrhu 8 založily stránky NoOnProp8.com a snažili se získat na svou stranu společensky a politicky významné osobnosti. Částečně tak získali i tehdy kandidujícího Baracka Obamu, který sic řekl, že uznává manželství mezi mužem a ženou, na druhou stranu odmítá diskriminaci homosexuálních párů, tedy jakoukoliv diskriminaci, která směřuje ke změně ústavy v Kalifornii. Arnold Schwarzenegger se také stavěl proti manželství stejného pohlaví, nicméně uznal, že bude respektovat rozhodnutí soudu navzdory svému vnitřnímu úsudku. Proti Návrhu stála také Ženská liga, podle kterých by žádná osoba ani skupina neměla trpět právní, ekonomickou nebo administrativní diskriminací.

Proti se rovněž postavily různé celebrity, například Tom Hanks, Brad Pitt, Steven Spielberg a všichni tito lidé finančně podporovali kampaň proti Návrhu 8.

Návrh 8 se přenesl z emotivních, demonstrujících pater do finančních a následně do výhružek zabitím v případě, že Návrh 8 bude zamítnut. Sprayeři si dávali záležet, aby všude možně byly nápisy „Ne 8!“ a podobná hesla.

V divadelním představení Clooney stál před soudem, zatímco Brad Pitt plnil roli okresního soudce Vaughna Wolkera R., který jakožto gay (výše zmíněný) se stavěl proti Návrhu 8. Po skončení představení Clooney řekl, že hájí manželství homosexuálů a že je „důležité být v dějinách na správné straně. Nechci, aby za dvacet let někdo věděl, kde jsem stál. Někdy v budoucnosti se lidé budou dívat zpátky a divit se, proč tohle byl vůbec problém.“

Kritici uvádějí, že spolupráce mezi Geroge Clooney a Bradem Pittem opět neselhala a byla plná humoru a žerty neustaly ani v zákulisí.

Tak snad bude podobně veselo i párům stejného pohlaví.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy