Spread the love

Zdroj: aarabits.com

V letošním roce připadne Velikonoční pondělí na 9. dubna. Laďka Sodomková nabízí všem čtenářům, fanouškům a motalinkám návod, jak si vytvořit velikonočního zajíčka technikou pletení z papíru. Zbývá vám tedy zhruba měsíc do svátku.

Proč je zajíček symbol Velikonoc?

Jednak je to mláďátko a ty samy o sobě symbolizují zrození a znovuzrození Ježíše Krista. Už jsme si na velikonočního zajíčka zvykli. Zejména v čokoládové formě se před Velikonoci hojně objevuje v obchodech. Ale v minulosti tomu tak nebylo. Symboly Velikonoc byla žlutá kuřátka a beránci.

Maminky mohly být po revoluci šokované americkými pohádkami, kde děti hledají čokoládová vajíčka, které přinesl velikonoční zajíček. Dětem se zvyk moc líbí a vůbec je nemátla kombinace zajíček plus vajíčka.

Možná se setkáte na internetu s informací, že za velikonočním zajíčkem stojí reklamní kampaň firmy Kinder. Tak jednoduché to ovšem není. Stejně jako provází pověst Santu Clause, že za jeho objevem či oblibou stojí firma Coca Cola. To je také mýtus.

Téma velikonočního zajíčka sic bylo nejednou firmou zkomercionalizováno v druhé polovině 20. století, ale jeho tradice sahá hlouběji do minulosti.

Velikonoční zajíček podle legendy přináší košíky plné dobrot – čokolády, bonbónů a někdy i hraček – do domovů dětí. Je to taková jarní obdoba Ježíška. O velikonočním zajíčkovi nás poprvé písemně informuje Georg Franck von Frankenau (1643-1704). V roce 1678 se o něm zmínil v lékařském pojednání De ovis paschalibus. Popisoval zde zvyky v Alsasku a v okolí, kde nadměrné požívání vajec vede ke zdravotním problémům.

V pohanském světě byl zajíček či králíček znakem Afrodity. V germánské mytologii pak patřil bohyni země (Holda). Vajíčko je dále symbolem života a plodnosti. Už v Byzancii byl spojován zajíc jako zvířecí symbol Krista. Jenže ne vždy nosil vajíčka jen zajíček. V 16. století v Německu nosila na Velikonoce vajíčka různá zvířata: lišky ve Vestfálsku, v Durynsku čáp, jinde kohout, kukačky, jeřáb, tetřev a další.

Do Spojených států přišel zajíček s vajíčky v 18. století spolu s německými přistěhovalci, mířící do Pensylvánie. V roce 1835 se o zajíčkovi zmiňuje Jakob Grimm. Zajímal se o legendy a mýty kolem Velikonoc a uvedl, že Velikonoce mají co dočinění s germánskou bohyní Ostara.

Ostara se také píše Eostre a jak už název sám napovídá, etymologicky hodně souvisí s Velikonocemi. Vždyť Velikonoce se anglicky řeknou Easter a německy das Ostern. Její oslavy probíhaly předkřesťanskou dobou v dubnu. Vědcům pak Ostara zabrala mnoho času, aby řešily, jak to s ní vlastně bylo. Velikonoce však přetrvávají dál (mnohdy i s dalšími ne tolik příjemnými tradicemi) a zajíčkové s vajíčky a dalšími mláďátky také.

Zdroj: en.wikipedia, de.wikipedia, klub.slovniky.cz