Spread the love

Miranda July, Nikdo sem nepatří víc než ty. Dokořán 2012.

Čte se jedním dechem a zanechává ve vás stopu sentimentu. Tak by se dala stručně popsat kniha Mirandy July. Nikdo sem nepatří víc než ty obsahuje šestnáct povídek o lidech, kteří se cítí vnitřně osamělí.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Jsou to rozdílní lidé: mohou být opuštění nebo mít svého přítele či přítelkyni, jsou to heterosexuálové, homosexuálové i lesbičky, na sexuální orientaci vůbec nezáleží – jejich kořeny a místo ve světě se neshodují, jediné, co je spojuje, že touží po lásce, že chtějí  nalézt svůj smysl života, že nechtějí zůstat osamělí.

Sní o ní jako samotáři nebo jako lidé v mrtvých vztazích.

Může to být žena, která si představuje vzrušení v podobě svého souseda. Upadl vedle ní do epileptického záchvatu, netřese se, je jen ztuhlý, a ona s posledními hřejivými paprsky říjnového odpoledne svým způsobem lhostejně usnula vedle něho na lehátku. Moc se neznají, mluvili spolu snad jen jednou v životě. Ale tím, že je tak blízko ní, touží. Vstoupil jí do snu a naplňuje její představy.

V jiném příběhu a životě žena středního věku touží po celebritě a přemýšlí, jak se k ní dostat co nejblíže. Kuje plány, jak na sebe upozornit, a sní…sní, že si jí „princ“ všimne a sám bude žadonit, aby ji mohl získat.

Muž pod vlivem drogy stráví intimitu s jiným mužem, ačkoliv v jeho bytě dlouho čekal na příchod divoké puberťačky.

A jiné ženy a jiní muži… Všichni vám otevírají svá srdce a představy. Mají vnitřní bolest. Když žijí ve vztazích, které nejsou naplněné citem. Když žijí sami, nebo si myslí, že milují a jsou opouštěni. Ale stále hledají. Při životě je drží jen ta touha najít, dojít toho slastného naplnění. Jenže ta cesta není stále u konce; často ji zmaří vnější skutečné okolnosti, které je (možná jen na čas) probudí z jejich snění..

Prozaické příběhy jsou psány perfektní stylistikou – při čtení se vám v hlavách věrohodně odvíjí filmové pásmo. Čtete a přitom máte pocit, že z povzdálí sledujete několik surrealistických nekřiklavých krátkých filmů. U nejvnitřnějších pocitů není potřeba hluku.

Miranda July je filmovou režisérkou, scénáristkou a spisovatelkou. Její doménou jsou krátké filmy, které vystavovala např. v Muzeu moderního umění v New Yorku. Její film Já a ty z roku 2005 získal hned dvě ocenění na festivalu Sundance a na FF v Cannes. Krátké příběhy Miranda July publikuje v několika médiích. Za první vydanou sbírku povídek, kterou vydala v roce 2007, získala mezinárodní cenu Franka O’Connora.