Spread the love

V letošním roce se na oskarovou nominaci probojovaly dvě písně. Jedna nese název „Man or Muppet“ z filmu Muppeti (hudba a text Bret McKenzie) a druhá píseň „Real in Rio“ pochází z kresleného filmu Rio (hudba Sergio Mendes a Carlinhos Brown, slova Siedah Garrett).

Připojte se k nám na Facebook  Superrodina je na Facebooku

Podívejte se na trailer k filmu Muppeti. V České republice distribuuje tento film Falcon od 9. 2. 2012, na Slovensku je k dispozici už od 26. ledna 2012.

Muppeti přišli dnes do kin a ještě nerozvášnili diskusi jako ve Spojených státech, kde se nominace na Oskara značně propírá na twitteru. Ale ani diskuse ohledně Real in Rio nezůstává vlažná.

Jedním z autorů písně Brazilec Sergio Mendes, který v sobotu oslaví 71. narozeniny, patří právě mezi ty umělce, kteří se podíleli v šedesátých letech na zpopularizování „bossy novy“ . A právě slavná bossa nova ku této příležitosti by měla zaznít při udělování cen.

Bossa nova z portugalského překladu znamená „nový trend“. V šedesátých letech ji hráli hodně mladí brazilští muzikanti a vysokoškoláci. Hudební styl se vyvinul ze samby, ale je podstatně složitější. Bossa nova se rozvinula především v luxusních částech Rio de Janeira a její vytvoření je připisováno umělcům jako Johny Alf, Antonio Carlos Jobim, Joao Gilberto. Oblibu si získala po celém světě, zejména u jazzových hudebníků. Zpívala ji také Ella Fitzgerald, Frank Sumatra a další.

V roce 1993 získalo Mendesovo album „Brasileiro“ cenu Grammy jako nejlepší světové hudební album. A není to poprvé, kdy byla jeho píseň nominovaná na Oskara. V roce 1968 této pocty bylo dopřáno songu The Look of Love z filmu Casino Royale.