Ženy

Nominujte nejvýznamnější ženu. Šance má i Manal al-Sharif, která bojuje za práva žen v Saúdské Arábii.

Ilustrační obrázek ženy v Saúdské Arábii, zdroj: Wikipedia

Připojte se k nám na Facebook  Superrodina je na Facebooku

Znáte nějakou ženu, která by si zasloužila nominaci Women Deliver 50 jako zástupkyně žen a dívek po celém světě, která učinila něco obzvláště významného a inspirativního pro ženy?

Můžete ji nominovat zde na cenu Women Deliver 50.

120x600Women Deliver je globální právní organizací, která byla založena v roce 2007 a působí politicky a finančně ke snížení úmrtnosti matek a snaží se, aby bylo o všechny ženy v období těhotenství  po zdravotní stránce kvlaitně postaráno. Každoročně na světě podle organizace zemře na 350 000 dívek a žen v souvislosti s jejich těhotenstvím. A zcela zbytečně. Organizace Women Deliver tvrdí, že každá matka má lidské právo na zdraví ve svém nejkrásnějším období – v očekávaném mateřství.

V loňském roce se Women Deliver 50 rozšířilo na Women Deliver 100 a ku stému výročí Mezinárodního dne žen bylo oceněno 100 lidí – bez ohledu na pohlaví – s inspirativními skutky pro ženy. Cenu získali ženy a muži z Íránu, Egypta, Indie, Spojených států, Somálska, ze všech koutů světa.

Mohlo by vás zajímat:
Řidičky v Saúdské Arábii? Trestuhodný čin!
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Trest pro řidičky v Saúdské Arábii: rány bičem
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Pondělní soud s „čarodějnicí“ dopadl pro ženu špatně: trest smrti

V současné době se na Facebooku hodně mluví, že by mohla být nominována Manal al Sharif (32), která bojuje za práva žen v Saúdské Arábii. Demonstrativně usedá za volant a řídí auto, ačkoliv v její zemi je tohle pro ženy zapovězené. Za porušení zákona byla na devět dní uvězněna. Bojuje tak v rámci akce Women2Drive a video, jak řídí svůj vůz,  odvážně zveřejnila na YouTube. Brzy rozšířila svou kampaň pod heslem „Moje práva, moje důstojnost“.

Svými akcemi se staví za zrušení mužského opatrovnictví, typického pro saúdské ženy, které musí získat povolení od svých mužských zástupců (otců, manželů, bratrů), aby mohly pracovat, cestovat nebo studovat. Al Sharif říká: „Jsme polovinou společnosti, ale rodíme a vychováváme tu druhou polovinu. Takže jsme vlastně celá společnost.“

Příští měsíc chce ve své zemi s dalšími kolegyněmi požádat o legální řidičský průkaz. Doposud si saúdské ženy pořizovaly řidičské průkazy v zahraničí. Svůj záměr hájí slovy, že nikde v saúdskoarabském zákoně  není uveden zákaz ženských řidiček. Všechno to je jen problém náboženství a omezování ze strany duchovních.

Nominace pro ženy jsou v kategoriích: technologie a inovace, iniciativa v oblasti vzdělávání, v modernizaci zdraví a další. Otevřenými programy, jak pomoci ženám, se týkají například násilí na ženách, obchod se ženami, politické procesy, sexuální a reprodukční zdraví, HIV/AIDS, práva jinak sexuálně orientovaných a tak dále.

Myslím, že dobrou kandidátkou by mohla být rovněž Demi Moore, která bojuje proti obchodování s bílým masem.

Nominace musí být podána nejpozději do 10. února 2012. Hlasovat se začne 20. února a vítězkyně budou vyhlášeny na Mezinárodní den žen.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy