Glosy

USA: Přežil leukémii. Nyní chce darovat vlasy pro výzkum. Za to ho vyhodili ze školy.

Zvláštní středověké normy vládnou na některých amerických školách. Jeden den vás může pedagogický personál vychvalovat, vaše fotografie je vystavena na nástěnkách, ale ctěnou celebritou nemusíte zůstat na dlouho: brzy vás školská rada může vyloučit za prohřešek, který se zdá každému normálnímu člověku nesmyslný a trapný.

 Superrodina je na Facebooku

Připojte se k nám na Facebook

Sedmnáctiletý student Gaskins bojoval s leukémií a vyhrál. Rozhodl se, že ty vlasy, které mu přes prázdniny, daruje pro vědecké účely. Snad jejich analýza pomůže zjistit, proč sestra rodinného přítele má také rakovinu. A nejen to, mohou pomoci i dalším dětem a rodinám hledat příčiny a včasné diagnózy.

Jenže ouha – podle školní rady „nový“ Gaskinsův účes porušuje školní politiku. Gaskins však nemá v plánu příčit se konzervativnímu školnímu řádu a být ostříhaný „mimo normu“ neustále. Šlo mu jenom o tento jediný (altruistický) obyčejný lidský skutek.
„Bojoval jsem s rakovinou po celý můj život. Budu bojovat i za tohle,“ řekl Gaskins. Jeho matka ho v jeho úsilí podporuje a vystavila na internetu petici na pomoc svému synovi.

Petice ( zde)
(volnější překlad)
„Můj starší syn, student Madisonské Akademie a ten, kdo přežil rakovinu, byl diagnostikován s leukémií už jako dítě ve dvou měsících. Prošel si téměř pět let chemoterapiemi a víceúčelovými testy a každoročními prohlídkami. Ale jakmile přišel nejen jeho poslední rok na střední škole, ale také jeho poslední rok, kdy byl vyšetřován s rakovinou u dětského lékaře, rozhodl se vrátit a připomenout svou cestu a úspěch a …jeho rozhodnutí je, že chce své vlasy, co mu dorostly, darovat dalším dětem a rodinám, co bojují ve stejném boji, jaký vedl on. Ale škola má politiku oblečení, která zahrnuje i politiku vlasů pro chlapce: udržovat ostříhané vlasy po krk, přes uši a mimo očí. Oslovili jsme školní radu s návrhem na kompromisní pozměňovací návrh k této politice: DAROVACÍ politika, což naznačuje, že navržení studenti podepíší se školou prohlášení, že v tomto případě provádějí výzkum, že jejich vlasy budou čisté a dobře udržované a mít požadovanou délku pro donaci. Děti, které si ostříhají a darují vlasy, dají škole kopii darovacího certifikátu. Školská rada to odmítla. Studentky si mohou nechat své vlasy růst a darovat, ale chlapci nemohou. Žádáme o změnu této politiky. Mého syna vyhodili ze školy za to, že souhlasil s ostříháním vlasů. My jsme prostě žádali o kompromis, aby dovolili nejen mému synovi, ale komukoliv, kdo chce darovat, aby to mohl udělat, aby chlapci měli stejná práva a svobody jako dívčí studentky.“

Na straně matky jsou i charitativní organizace. V pátek byla odeslána online petice do školy a pro školskou radu, která obsahovala tisíc podpisů. Dnes už se jedná o desetitísce hlasů.

Gaskins se nehodlá vzdát, ale také je ochoten udělat jistý kompromis.

Nabídl, že počká s ostříháním vlasů do května. V této době by měl na škole maturovat, a po té by skončilo všechno tohle trapné martyrium.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy