Share

Připojte se k nám na Facebook  Superrodina je na Facebooku

Maloobchodní ceny HDD pomalu klesají. Je ale skutečně už vyhráno?
Nedostatek pevných disků ovlivnil výrobu firem jako NVIDIA, Advanced Micro Devices a Intel.

Nvidia přehodnotila kvůli záplavám v Thajsku předpověď a ponížila předpokládané příjmy. Podobně reagovaly další dvě zmíněné firmy. Ale také softwarová firma Microsoft zaznamenala dramatické snížení prodeje Windows.

Články k tématu:
Ceny harddisků se šroubují do výšin. Jen tak brzy to lepší nebude.
Podívejte se na graf vývoje cen HDD
Western Digital zahájil v tomto týdnu částečnou výrobu HDD
Další informace ohledně nárůstu cen HDD a předpokládaných dodávek: nejvíc jsou zasažené notebooky.

Výzkumná firma Gartner uvedla, že největší nedostatek HDD by se měl projevit v první polovině letošního roku. A není vyloučeno, že krize bude pokračovat po zbytek roku.

Dodávky a ceny počítačů nebyly kvůli nedostatku disků v posledním čtvrtletí 2011 příliš drasticky omezovány.

Western Digital v pondělí uvedl, že výroba by se měla vrátit do původních kolejí jako před záplavami až ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Nvidia očekává příjmy okolo 950 milionů amerických dolarů, oproti plánované miliardě. Nedostatek disků ovlivnil nejvíce GPU (Graphics Processing Unit), a to více než se původně předpokládalo.

Western Digital uvedla, že v souvislosti s povodněmi jí vznikly v posledním čtvrtletí loňského roku náklady a výdaje ve výši 199 milionů dolarů. Společnost v tomto čtvrtletí odeslala 28, 5 milionů jednotek oproti 57,8 milionů v předchozím čtvrtletí.

Příjmy poklesly i Intelu. Nedostatek neovlivnil prodej počítačů. Výrobci se snažili pokrýt poptávku z existujících zásob. Došlo však k ponížení počtu objednávek na nové mikroprocesory.