Glosy

V Paříži se staví nová knihovna. Ponese jméno Václava Havla.

Spread the love
Share

Sic má osobnost Václava Havla nejužší spojitost s Českem, svět nás nějak stále rychleji předbíhá v poctě pojmenování významné lokality po našem panu prezidentovi.

Zatímco vláda se bude zabývat výzvou, zda přejmenovat či nepřejmenovat pražské letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla až na jaře, již krátce po smrti Václava Havla změnila název významná ulice v Gdaňsku. Nyní je již ve výstavbě pařížská nová knihovna, která bude dokončena v roce 2013, a která se podle oficiálního prohlášení starosty hlavního města Francie Bertranda Delanoë bude jmenovat právě po Václavu Havlovi.

Starosta Paříže tak učinil jako poctu jednomu z největších umělců, státníků a bojovníků za svobodu. Knihovna bude stát nedaleko Montmartre a nabídce několik desítek tisíc děl.

Přejmenování ulic v České republice je ještě v plenkách, nicméně Děčín již nyní má jasno: místní knihovna by měla rovněž nést jméno Václava Havla.

Přejmenování letiště se někteří odpůrci brání slovy, že Havel neměl rád létání, politici zase rádi všechno odsouvají co nejvíce do budoucnosti. Faktem však je, že letiště spíše připomíná svým názvem věznici, ve které za minulého režimu byli vězněni političtí odpůrci a mezi nimi i Václav Havel.

Není to „jen“ o létání, je to o symbolu: cesta z vězeňské „kobky“ až na Hrad, cesta člověka, který byl komunistickým režimem stlačován co nejvíce ve své důstojnosti, samostatného svobodného fungování a tvůrčí činnosti. Letiště také symbolizuje křížení cest z různých míst světa. Leží v Praze, v srdci Evropy, a právě zde byl Václav Havel prezidentem.

Pokud chcete připojit svůj hlas, petice je k dispozici zde (v současnosti petici podepsalo více jak 80 000 lidí)

Pokud chcete svůj podpis naopak připojit proti přejmenování letiště, odpůrci vedou petici zde.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy