Hobby

Decoupage: zabavte celou rodinu!

Spread the love
Share

Proč je decoupage v současné době tak populární? Byť při zpětném pohledu na samé začátky ubrouskové techniky nelze v žádném případě hovořit o nějaké novince! V 18. století se běžně používala k dekoracím mnoha předmětů. K nejznámějším patří práce florentských řemeslníků, které také dnes náleží ke skvostům historických a starožitných sbírek.

Dokázali tak na první pohled všední nejčastěji dřevěný předmět originálně a lákavě ozdobit polepením různých útržků jemných papírků, který ještě na závěr pozlatili. Nejžádanějšími byly náboženské motivy. Tato tematika ustoupila až počátkem 20. století.

Umění decoupage používalo vyjma „vystřihovánek“ či pozlacení i různé barevné efekty. Existovalo také několik různých druhů decoupage. Např. do výřezu krabičky se vložil vystřižený obrázek, který se zafixoval lakem. Dále se mohl přiložit další, který se opět zafixoval. Po několika vrstvách původní „papírový“ vzhled zmizel a výsledek vytvářel dojem uměleckého obrazu. Tradiční technika využívala až čtyřicet vrstev laku, které se pak brousily do lesklého povrchu. Tomuto stylu se v Anglii v 18. století říkalo japanning, neboť se předpokládalo, že pochází z Japonska.

Výhodou techniky decoupage je, že je opravdu snadná. Použít se dají různé výstřižky z časopisů, letáků, ale nejpopulárnějším trendem současnosti je využívání různých motivů na ubrouscích. Pečlivě vystřižený vzor můžete použít na karton, papír, dřevo, kameny, sklo, textil, keramiku. Můžete s ním ozdobit přírodní materiály a dekorovat originální velikonoční vajíčka.  Můžete si vytvořit vlastní desky na fotoalba, deníky, obrázky na stěnu, ozdobit si skříň nebo rám obrazu a mnoho dalšího.

Klasická práce florentských řemeslníků, zdroj: wikipedia

K základní výbavě nepotřebujete mnoho – ubrousky, nůžky, lepidla (často postačí běžně dostupná na trhu, někdo doporučuje standardní bílé lepidlo naředit trochou vody; u náročnějších materiálů je potřeba zajistit speciální lepidla), plochý a kulatý štětec a bezbarvý lak. A samozřejmě předmět, který chcete ozdobit – třeba dekorační krabičku.

Z ubrousků oddělíte vrchní potištěnou část a opatrně vystřihnete vzor. Někdo naopak vystřihne vzor z celého ubrousku a pak oddělí vrchní část. Vyberte si postup tak, jak vám vyhovuje. Vzor přiložte na místo, které budete chtít ozdobit, po té ubrousek sundejte a předmět (nikoliv ubrousek) potřete lepidlem. Po té ubrousek přilepíte a opatrně vyrovnáte nerovnosti. Netahejte prsty, jemný papír by se hned potrhal. Používejte na vyhlazení a urovnání vzoru buď navlhčený kousek tkaniny, mokrou houbičku nebo navlhčený štětec. Můžete samozřejmě přiložit více kousků ubrousků, podle toho, jestli chcete vytvořit koláž nebo jen jednoduchý vzor.

Až lepidlo zcela zaschne, ještě jednou celý vzor již po vrchu přetřete lepidlem. Po dalším zaschnutí můžete finální výrobek přetřít bezbarvým lakem nebo zastříkat akrylovým sprejem. Někdy postačí jen další vrstva lepidla.

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy