Nejnovější trailery

Železná Lady, koncert pro Meryl Streep. Ale také pocuchané nervy kritiků a přátel Margharet Thatcherové.

Spread the love
Share

 

Železná Lady je životopisný britský film o bývalé britské premiérce Margharet Thatcherové, jíž v hlavní roli ztvárnila Meryl Streep; její dívčí postavu pak Alexandra Roach. Manžela Lady, Denise Thatchera, si zahrál Jim Broadbent, v mládí Harrry Lloyd.

V dalších rolích uvidíte Antony Heada, Nicholase Farrella či Richarda E. Granta. Film vytváří několik sérií záběrů do minulosti a popisuje i sedmnáct hořkých dnů, které vedly k válce o Falklandy v roce 1982.

Meryl se prý pro roli Železné Lady „adaptovala“ účastí při zasedání v Poslanecké sněmovně a pozorovala britské poslance ve své práci. Film se však nenatáčel přímo zde, ale v novogotické stavbě manchesterské radnice kvůli své architektonické podobě.

Meryl Streep se opřela do role s maximálním zápalem a doufá, že její snaha bude diváky oceněna. Říká, že dbala na všechny možné detaily, aby byla co nejvěrnější filmovou kopií slavné Margarhet Thatcherové. Bohužel však její nadšení nesdílí mnoho kritiků a ani skutečné děti Železné Lady, Mark a Carol Thatcherovi, podle kterých film zavání „levičáctvím“. Nepříliš optimistické hodnocení přišlo i z britského Guardianu.

Mail on Sunday otiskl již v srpnu absolutně nekompromisní text. Někteří pozvaní lidé měli tu možnost zúčastnit se výroby a byli prý značně znepokojeni. Přátelé Margharet Thatcherové podle Mail on Sunday vyjádřili „svůj odpor nad novým filmem, který ukazuje její noční můry o stávce horníků a válce na Falklandech, zatímco její zesnulý manžel Denis se objeví jako duch v růžovém turbanu a spílá (své manželce).“

Film nevěnuje mnoho času silné ženě, která tvrdě vládla nad Británií, ale jako by stále předestíral jen dojem šílené a křehké stařenky, která „neustále blouzní z dojmu, že její manžel, který zemřel v roce 2003, je stále na živu“. Podle některých je film vůči osobě Margharet Thatcherové značně urážlivý.

Snímek je spíše fikcí. Je plný značných nepřesností a výmyslů. Např. zatímco ve filmu je manželův duch, Denis, v růžovém turbanu, hlučný a vzpurný a pouští si nahlas hudbu z Monty Pythona. Ve skutečnosti si oblékl turban jen jednou v Indii a vždy se podřizoval své manželce. Poslouchal jen klasickou hudbu a vždy potichu.

Na konci filmu už běhá Lady Thatcherová v horečkách zmateně kolem svého domu a chová se dost šíleně.

Pozdější kritiky jsou také rozpačité. Chválí sice herecký výkon Merryl Streep – dokonce se vyšplhává na příčky mezi prvních deset nejlépe hodnocených výkonů – , ale ten nezachrání nepřesný obsah. Železná Lady se může líbit, pokud neznáte skutečné pozadí a fakta. Pokud se chcete podívat jen na vývoj „jakési“ ženy, která podle scén toho zase tolik nedokázala, ale hlavně ve stáří příliš blouznila, pak vás snímek zaujme. Jako film o někomsi jiném by mohl být zajímavější. Jako historický film je však podle kritiků a blízkých přátel Margharet Thatcherové značně nekvalitní.

Doufáme, že alespoň koncert Meryl Streepové přinese příjemný dojem z plátna, a některé historické pokřivenosti nebudeme brát příliš vážně.

Jako první uviděli Železnou Lady Australané 26. prosince, Spojené státy o čtyři dny později. Dnes měl film premiéru ve Velké Británii a v Česku a Slovensku bude distribuován 1. 3. 2012.  Snímek režíroval Phyllida Lloyd s rozpočtem 8,4 milionů liber.

 

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy